Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Nabízely USA pětinu ukrajinské půdy Rusku? Nesmysl, popřel Bílý dům i Kreml

Muž s ruskou vlajkou na balkoně domu v Doněcku foto: Reuters

Zástupci amerického Bílého domu popřeli dřívější zprávy médií, že ředitel Ústřední zpravodajské služby, tedy CIA, William Burns nabídl Rusku ukrajinskou půdu výměnou za zastavení bojů. Údajně tak jednal jménem prezidenta Joea Bidena a šlo o pětinou ukrajinského území.
  18:12

Sean Davitt, zástupce mluvčího Národní bezpečnostní rady Bílého domu, řekl, že zpráva švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung (NZZ) „není přesná“ a že totéž řekne CIA, uvedl týdeník Newsweek.

Představitel CIA řekl Newsweeku, že tvrzení ve zprávě NZZ, že Burns podnikl v lednu tajnou cestu do Moskvy a že jménem Bílého domu předložil mírový návrh, jsou „zcela nepravdivé“.

Švýcarský list s odkazem na významné německé politiky uvedl, že v polovině ledna Burns předložil Kyjevu a Moskvě mírový plán, na jehož základě by Ukrajina obětovala „asi 20 procent území“, což se přibližně rovná rozloze Donbasu.

Také tvrdil, že Ukrajina i Rusko tento návrh odmítly. Ukrajina proto, že nechtěla, aby se její území jakkoli rozdělovalo, Rusko s odůvodněním, že „válku z dlouhodobého hlediska stejně vyhraje“.

Burnsovu návštěvu popřel i Kreml. Označil ji za „hoax“, uvedla agentura Reuters.

O možnosti uzavření míru za cenu ukrajinských území se spekuluje dlouhodobě. Západ ale rovněž dlouhodobě ubezpečuje, že bude respektovat názor napadené Ukrajiny na to, jak by mělo mírové vypořádání s Ruskem vypadat. Kyjev dal vícekrát najevo, že usiluje o to, aby se Rusové stáhli za mezinárodně uznávané hranice, tedy že vydají i východní Donbas a Krym.

Co se Ruska týče, tam jsou jeho cíle nejasné. Kdyby se mu dařilo na bojišti více, nejspíš by se pokusilo o nový pozemní útok i na Kyjev, aby si „mír“ podle vlastních podmínek vymohlo. Momentálně by mu však i podle dřívějších vyjádření „stačilo“, kdyby Ukrajina uznala nejen ztrátu části Donbasu a Krymu, ale i dalších dvou oblastí na jihu země. Tedy vedle Luhanské a Doněcké oblasti také Záporožskou a Chersonskou.

Naposledy jednala s ruskou stranou americká velvyslankyně:

Autor:

Mohlo by vás zajímat