Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

USA označily vagnerovce na nadnárodní zločince, uvalily na ně sankce

Snímek zachycující nechvalně proslulé ruské žoldáky z Vagnerovy skupiny na Ukrajině (31. května 2022) foto: Profimedia.cz

Americké ministerstvo financí ve čtvrtek označilo ruskou žoldnéřskou Vagnerovu skupinu za nadnárodní zločineckou organizaci a uvalilo na ni další sankce. Sankce se vztahují na desítky osob i společností napojených na vagnerovce. Spojené státy také skupině, která na Ukrajině nasadila asi 50 000 bojovníků, zmrazily majetek
  18:24

Spojené státy už v prosinci Vagnerovu skupinu, která v bojích na Ukrajině hraje stále větší roli, obvinily z toho, že část zbraní pro boje na Ukrajině získala i ze Severní Koreje. I proto už minulý týden oznámily další sankce.

Podle agentury Reuters se nová opatření ministerstva financí týkají řady subjektů a lidí na několika kontinentech, kteří podle Washingtonu podporují vojenské aktivity vagnerovců. Zakazují také Američanům, aby skupině poskytovali financování, zboží nebo služby.

Také americké ministerstvo zahraničí uvalilo sankce na desítky subjektů a lidí napojených na vagnerovce, na majitele této společnosti Jevgenije Prigožina a navíc i na osoby s vazbami na ruský vojensko-průmyslový komplex. Zavede i vízová omezení vůči 531 členům ruské armády.

„Dnešní rozšířené sankce vůči Vagnerově skupině stejně jako nové sankce vůči jejím spolupracovníkům a dalším společnostem podporujícím ruský vojenský komplex dále omezí Putinovu schopnost zbrojit a vybavovat jeho válečnou mašinérii,“ uvedla v prohlášení americká ministryně financí Janet Yellenová.

Vagnerovu skupinu založil před více než osmi lety ruský podnikatel blízký Kremlu Prigožin. Ochránci lidských práv ji viní z válečných zločinů v Sýrii, Středoafrické republice, Mali a na východní Ukrajině, kde žoldnéřské jednotky působí od roku 2014. To zdůraznilo i americké ministerstvo financí, podle něhož se vagnerovci ve dvojici afrických zemí podíleli na hromadných vraždách, znásilňování či únosech dětí.

Skupina se od loňského února rovněž účastní bojů v rámci speciální vojenské operace, jak Moskva oficiálně nazývá svou invazi na Ukrajinu. V jejích řadách bojují také lidé naverbovaní z věznic v Rusku i dalších zemích světa. Těch je podle amerických odhadů na ukrajinském bojišti v rámci vagnerovců kolem 40 000.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat