Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA varují své občany před Al-Kajdou: V Evropě buďte opatrní

Policie před Eiffelovou věží | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie před Eiffelovou věží | foto: Reuters

WASHINGTON Americká vláda podle očekávání vydala varování před teroristickými útoky pro své občany cestující do Evropy. Mají být opatrní především při návštěvách veřejných míst. Česko už v souvislosti s tím oznámilo, že přijalo preventivní bezpečnostní opatření, například na letišti Praha-Ruzyně. Česká policie však nemá informace o tom, že by ČR měla být terčem útoků.

Téměř současně s vydáním oficiálního varování Washingtonu náměstek českého ministra vnitra Michal Moroz v České televizi řekl, že policie kvůli varování USA preventivně zpřísnila bezpečnostní opatření před útoky teroristické sítě Al-Kajda v Evropě. Mimořádná opatření platí například na letišti Praha-Ruzyně. Policie také posílila ostrahu u rizikových objektů. Více čtěte zde.

Americké varování je obecné a nezmiňuje konkrétně žádnou zemi. Ministerstvo zahraničí varuje před činností teroristické sítě Al-Kajda a příbuznými organizacemi, které pokračují v plánování teroristických útoků v Evropě.

Podle ministerstva nejde o oficiální varování před cestami, takové varování je ještě o stupeň výše než nynější výstraha. Americká diplomacie v současnosti varuje své občany, aby nejezdili do 31 zemí, například do Afghánistánu, Iráku, Íránu, Libanonu, do Súdánu nebo do Somálska.

V Itálii se zatýkalo

Italská protiteroristická služba zatkla Francouze podezřelého z příslušnosti k teroristické síti Al-Kajda. Podle agentury Reuters opatřoval teroristům výbušniny. Muž je podle agentury alžírského původu a Francie požádala o jeho vydání. Podle jednoho ze zdrojů je také ve Francii obviněn z účasti na podvratných aktivitách.

"Připomínáme americkým občanům schopnost teroristů zaútočit na systémy veřejné dopravy a další turistickou infrastrukturu. Teroristé se soustředili a útočili na podzemní dráhu a železnici, stejně jako na letectví a námořní dopravu," konkretizuje ministerstvo ve varování. Dodalo, že USA spolupracují s evropskými spojenci, "pokud jde o hrozbu mezinárodního terorismu včetně Al-Kajdy". Dochází prý k "rutinní výměně informací", která má pomoci narušit teroristická spiknutí či rozpoznat potenciální agenty. Varování by mělo vypršet 11. ledna příštího roku.

Policista v Londýně

Česká diplomacie občany už minulý týden upozornila na zvýšenou možnost teroristického útoku ve Francii. Pro další země zatím varování nerozšířila. "Vzhledem k obecnému charakteru varování Spojených států, které se týká celé Evropy, nebudeme varovat před cestami do konkrétních zemí," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Podle mluvčího britské diplomacie zvýšila Británie varování pro Francii a Německo. "Aktualizovali jsme doporučení a varování pro Francii a Německo. Podobně jako další velké evropské země mají vysokou hrozbu terorismu, která se odráží v našem aktualizovaném cestovním doporučení," uvedl ministerský mluvčí.

Německé ministerstvo vnitra nemá konkrétní náznaky bezprostředně hrozících atentátů. Americké varování vychází podle ministerstva citovaného agenturou DPA z náznaků ohrožení, které se minulý týden objevily v médiích. Podobné prohlášení vydalo rakouské ministerstvo vnitra. Situace v Rakousku, pokud jde o ohrožení terorismem, se nezměnila. Od útoků 11. září 2001 stále
existuje "latentní ohrožení", uvedl mluvčí rakouského úřadu.

Francouzský ministr obrany Hervé Morin uvedl, že varování je třeba brát vážně. "Nebezpečí terorismu existuje a může udeřit každým okamžikem," řekl v listu Le Parisien.


Ministerstvo zahraničních věcí varuje občany Spojených států před možností teroristických útoků v Evropě. Podle nynějších informací pokračuje Al-Kajda a příbuzné organizace v plánování teroristických útoků. Evropské vlády podnikly kroky k ochraně před teroristickým útokem a některé se veřejně vyjádřily o podmínkách zvýšené hrozby. Teroristé mohou zvolit mnoho prostředků a zbraní a cílit jak na veřejné, tak na soukromé zájmy. Připomínáme americkým občanům schopnost teroristů zaútočit na systémy veřejné dopravy a další turistickou infrastrukturu. Teroristé se zaměřili a zaútočili na podzemní dráhu a železnici, stejně jako na letectví a námořní dopravu. Američtí občané by měli by měli věnovat zvýšenou pozornost svému okolí a přijmout vhodná bezpečnostní opatření, aby se při svých cestách chránili. Nadále úzce spolupracujeme s evropskými spojenci, pokud jde o hrozbu mezinárodního terorismu včetně Al-Kajdy. Mezi Spojenými státy a našimi klíčovými partnery dochází k rutinní výměně informací, jejímž cílem je narušení teroristických spiknutí, identifikace potenciálních agentů a akce proti nim a posílení naší obrany proti potenciálním hrozbám.

Zdroj: ČTK

Západní rozvědky v září oznámily, že odhalily plány teroristů na
koordinované útoky na města v Británii, Francii či Německu. Plány zřejmě vyzradil německý občan, jehož američtí vojáci v červenci zadrželi v afghánské metropoli. Podle německého magazínu Der Spiegel zadržovaný vypověděl, že teroristické útoky plánoval jistý Júnis Mauritání, údajně třetí muž Al-Káidy, a osobně je schválil a financoval šéf Al-Kajdy a nejhledanější muž světa Usáma bin Ládin. Více čtěte zde.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!