Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Washingtonem zmítají demonstrace na podporu lidí, kteří pronikli do Kapitolu

Svět

  20:07aktualizováno  22:10
Ve Washingtonu začali lidé demonstrovat na podporu těm, kteří v lednu vnikli do sídla amerického kongresu a jsou za to souzeni. Shromáždění je podle médií prozatím klidné. Obviněným vyjádřil podporu i samotný exprezident Donald Trump.

Ve Washingtonu začali demonstrovat lidé na podporu těch, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu, sídla amerického Kongresu. Shromáždění ale bylo poklidné, více než demonstrantů bylo podle agentury Reuters na místě policistů a novinářů. 

V oblasti od rána hlídkovaly stovky policistů a protože se úřady obávaly střetů, nechaly v okolí Kapitolu postavit vysoké zátarasy. V pohotovosti bylo také 100 vojáků Národní gardy.

Po vpádu Trumpových příznivců do Kapitolu jsou čtyři mrtví a desítky zatčených

Pořadatelé oznámili, že se protestů zúčastní na 700 lidí, další odhady mluvily až o několika tisících účastníků z řad příznivců bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Na místě ale bylo zhruba 200 demonstrantů. „Je to víceméně to, co jsme čekali,“ řekl o jejich počtu šéf washingtonské policie Robert Contee. 

Podle agentury AP některé skupiny Trumpových příznivců od účasti na protestu ve Washingtonu své členy odrazovaly, protože šlo podle nich o past.

Zpravodajské služby také informovaly, že do metropole mají dorazit členové radikálních skupin Proud Boys a Oath Keepers, jejich vůdci to ale odmítli. Jiní komentátoři k protestům ve Washingtonu a dalších městech stále vyzývají. Obviněným vyjádřil podporu i samotný Trump.

Policie v pátek uvedla, že v souvislosti se sobotními protesty zaznamenala vyhrůžky. „Nebudeme tolerovat žádné násilí,“ uvedl šéf policie zajištující ochranu Kapitolu Thomas Manger. Policie se také obává střetů mezi příznivci a odpůrci bývalého prezidenta Trumpa.

Kolosální bezpečnostní selhání. Jak se demonstranti dostali do Kapitolu?

Sobotní protesty chtějí vyjádřit solidaritu lidem, kteří čelí trestnímu stíhání kvůli demonstracím z letošního 6. ledna. Trumpovi příznivci tehdy vnikli do sídla Kongresu, aby vyjádřili znepokojení nad výsledkem prezidentských voleb, ve kterých zvítězil kandidát Demokratické strany Joe Biden. Trump po listopadových volbách opakovaně tvrdil, že mu demokraté chtějí ukrást volební vítězství.

Kvůli lednovým výtržnostem je ve vazbě stále přes 60 lidí, z nichž je zhruba polovina ve vězení v hlavním městě. Obviněno bylo kolem 600 lidí. Ve většině případů ale není podle agentury AP jasné, jak proces skončí.

Autoři: ,

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat