Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Na YouTube radila, jak vychovávat děti, teď Američanku obvinili z týrání

Rezidenční oblast ve městě Ivins ve státě Utah. (3. května 2023) foto: AP

Americké úřady obvinily influencerku Ruby Frankeovou ze šesti trestných činů těžkého ublížení na zdraví poté, co vyplynulo, že dvě z jejích šesti dětí jeví známky podvyživení a týrání. Žena z Utahu přitom dřív na již neexistujícím kanále 8 Passengers zaznamenávala rodinný život a jiným rodičům prostřednictvím kontroverzních postupů sdělovala, jak děti vychovávat.
  17:03

Policie jednačtyřicetiletou Frankeovou zatkla ve středu večer ve městě Ivins na jihu Utahu. Podle agentury AP se tak stalo v domě Jodi Hildebrandtové, majitelky poradenské firmy, jež podle jejích slov učí lidi na internetu, jak zlepšit svůj život tím, že budou čestní a zodpovědní. I ta ve středu nastoupila do vazby a čelí stejným šesti obviněním ze zneužívání.

Frankeová a Hildebrandtová podle prokuratury pravděpodobně týraly, nebo někomu dovolily týrat Frankeové dvanáctiletého syna a desetiletou dceru. Podle žalobců se oběma dětem citově ubližovalo. Také nedostávaly najíst.

Dvanáctiletý syn údajně ve středu ráno vylezl z okna domu a utekl k sousedům, kde žádal o vodu a jídlo. Ti si všimli lepící pásky na chlapcových zápěstích a kotnících a zavolali policii. Chlapec byl následně převezen do nemocnice, kde podstoupil lékařské ošetření hlubokých tržných ran způsobených provazem a podvýživou. Také dceru, kterou policie našla v rezidenci, museli lékaři ošetřit.

Frankeová na svůj YouTube kanál natáčela mezi lety 2015 a 2022. Její videa zachycovala také podivné výchovné postupy jako například zákaz vstupu do ložnice nejstaršímu synovi na sedm měsíců za to, že si udělal legraci z mladšího bratra, nebo poslání stejného chlapce na terapeutický tábor do divočiny bez zjevných důvodů.

V dalších videích Frankeová hovořila o tom, že odmítla přinést oběd předškolákovi, který si ho zapomněl doma, a vyhrožovala, že uřízne hlavu plyšové hračce dcery, aby ji potrestala za řezání věcí v domě.

Jednou dokonce Frankeová uvedla, že spolu s manželem řekli svým dvěma nejmladším dětem, že nedostanou dárky od Ježíška, protože byly sobecké a nedbaly trestů, například mytí podlahových prken. „Je to proto, že jsou tak otupělé. Čím otupělejší vaše dítě je, tím větší trest potřebuje, aby se probudilo,“ odůvodnila tehdy ve videu.

Někteří kritici založili internetovou petici, v níž žádají, aby se do věci zapojila služba na ochranu dětí. Frankeová i Hildebrandtová jsou nyní zadržovány bez možnosti složení kauce.

Autor:
Témata: Utah, YouTube, dům, policie, Ivins, USA