9. května 2019 20:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA zabavily severokorejskou loď. Plavidlo nelegálně vyvezlo 25 tisíc tun uhlí

O zabavení lodi informovalo americké ministerstvo spravedlnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O zabavení lodi informovalo americké ministerstvo spravedlnosti. | foto: Reuters

Washington Spojené státy zabavily severokorejskou nákladní loď, kterou KLDR používala k nelegálnímu vývozu uhlí. Informovalo o tom ve čtvrtek americké ministerstvo spravedlnosti. Plavidlo původně zadržely už v dubnu 2018 indonéské úřady i s 25člennou posádkou a s nákladem 25 000 tun uhlí.

Jeho vývoz Severní Koreji zapovídají sankce OSN, které byly uvaleny kvůli tamějšímu jadernému a zbrojnímu programu.

Nákladní loď Wise Honest vplula před rokem do indonéských vod, kde podle indonéských médií měla náklad uhlí přeložit na jiné plavidlo. Konečným kupcem měla údajně být jihokorejská společnost. Praxe, kdy jihokorejské firmy navzdory zákazu dovážejí uhlí z KLDR, je poměrně běžná. Loni jihokorejský celní úřad informoval o třech takových případech.

Zrušení sankcí na obchodování s kovy a dalšími surovinami, luxusním zbožím, mořskými plody, jakož i sankcí na vývoz uhlí či dovoz ropy a ropných produktů požadovala Severní Korea během letošního únorového summitu v Hanoji. Jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a vůdcem KLDR Kim Čong-unem ale skončila bez dohody. Vztahy mezi Washingtonem a Pchjongjangem se dál zkomplikovaly minulý týden, kdy KLDR provedla první zkoušku balistické střely od listopadu 2017.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)