Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

USA žádaly odvolání Giertycha

Svět

  12:28
VARŠAVA/PRAHA - Je to nejvážnější krize polsko-amerických vztahů za posledních patnáct let. Na jejím začátku jsou protiamerické výpady vicepremiéra polské vlády Romana Giertycha z ultrapravicové Ligy polských rodin.

Roman Giertych foto: Reprofoto

„Chceme vědět, kolik nevinných obětí zahynulo v Iráku na poslední tři roky!“ dožadoval se Giertych v jedné diskusní relaci dvacátého října. Liga polských rodin, na rozdíl od Práva a spravedlnosti premiéra Jaroslawa Kaczynského, se od počátku stavěla proti intervenci USA v Iráku a účasti polské armády na útoku a následné okupaci země.

Zástupce velvyslance USA Kenneth Hillas se kvůli tomu před několika dny nechal před státním tajemníkem kabinetu premiéra Leszkem Jesieniem slyšet, že „Spojené státy jsou znepokojeny slovy vicepremiéra Giertycha“. „Kdyby vicepremiér německé, francouzské nebo dánské vlády řekl něco takového, byl by odvolán,“ prohlásil Hillas podle zápisu z jednání, který včera zveřejnil deník Gazeta Wyborcza. V zápisu se také uvádí, že velvyslanectví chce nastolit otázku Giertychova odvolání během nejbližšího setkání ambasadora s premiérem Jaroslawem Kaczynským. Hillas také kritizoval jmenování šéfa Celopolské mládeže do kabinetu premiéra. „Umíme si velmi těžko představit, že bychom s ním spolupracovali,“ uvedl Hillas s tím, že výroky členů Všepolské mládeže jsou „blízké nacistickým a antisemitským“. Podle nejmenovaného středoevropského diplomata obeznámeného s polsko-americkými vztahy byl vstup ultrapravicové Ligy polských rodin pro Bushovu administrativu velkým problémem od počátku a polští diplomaté ve Spojených státech měli co do činění s protesty vlivných amerických židovských skupin.

Polská politická scéna místo aby se zabývala podstatou amerického protestu, jako jeden muž vystoupila proti „zcela nepřípustnému zasahování USA do vnitřních záležitostí Polska“. „Není a nebude to tak, aby se někdo zvenčí mohl vměšovat do činnosti polské vlády,“ prohlásil premiér Jaroslaw Kaczynski.

Sám Giertych pak využil skandálu k útoku na těsné spojenecké vztahy mezi USA a Polskem. „To, že jsme vazaly Washingtonu, Polsku nic nepřináší a musí se to změnit,“ prohlásil Giertych ve veřejnoprávním rádiu. A v dopise ministryni zahraničí Anně Fotygové Giertych dokonce napsal: „Praktiky zástupce velvyslance USA připomínají nejhorší doby, kdy byla polská politika v područí velmocí.“ Liga včera také uvedla, že požaduje, aby byl americký diplomat odvolán ze svého postu. Ministryně zahraničí si proto pozvala amerického velvyslance „na kobereček“. Velvyslanectví USA však už dopředu odmítlo skandál komentovat s tím, že Hillasova vyjádření padla v rámci soukromého rozhovoru.

Všichni za Giertychem
Za Giertycha se včera postavily i kruhy, které jinak nemohou kabinetu Jaroslawa Kaczynského přijít na jméno. „Jestliže je to všechno pravda, pak jsem tónem rozhovoru šokován,“ prohlásil bývalý ministr zahraničí Adam Rottfeld, který odstoupil právě na protest proti vstupu Ligy polských rodin do vlády.

Dokonce i liberální a vůči vládě velice kritická Gazeta Wyborcza, napsala komentář se všeříkajícím názvem: „Ruce pryč od Giertycha.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!