Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Korupce a lhaní. Lídr republikánů schválil pokus o impeachment prezidenta Bidena

Americký prezident Joe Biden (vpravo) a šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy (22. května 2023) foto: AP

Kevin McCarthy, republikánský předseda americké Sněmovny reprezentantů, dal zelenou pro zahájení procesu ústavní žaloby (impeachmentu) na demokratického prezidenta Joea Bidena. Podle McCartyho Biden lhal Američanům o zahraničních aktivitách svého syna Huntera Bidena. Podle Bílého domu je snaha o impeachment politicky motivovaná a proto ho odmítá. Šance žaloby na úspěch jsou považovány za minimální.
  18:57aktualizováno  21:00

McCarthy uvedl, že vyšetřování Sněmovny reprezentantů zjistilo „korupční kulturu“ kolem Bidenovy rodiny. Vyšetřování se zaměří na „obvinění ze zneužití pravomocí, obstrukce a korupci“.

McCarthy v poslední době čelí stále silnějšímu tlaku pravicového křídla své strany, které podporuje bývalého prezidenta Donalda Trumpa, aby proti Bidenovi zakročil. McCarthy také musel spolustraníkům učinit mnoho ústupků, aby v lednu získal předsednické křeslo.

„Předseda McCarthy by neměl ustupovat extrémním, krajně pravicovým poslancům, kteří vyhrožují svržením vlády. (...) Důsledky pro americký lid jsou příliš vážné,“ uvedl mluvčí Bílého domu Ian Sams.

Úřady Hunteru Bidenovi připisují pozdní zaplacení daní z příjmů za dva roky a také neregulérní nákup střelné zbraně v roce 2018. Případ má na starosti zvláštní vyšetřovatel.

Uspěje žaloba?

Při současném rozložení sil v Kongresu je nepravděpodobné, že žaloba uspěje. Žalobu by nejprve ve Sněmovně musela schválit prostá většina poslanců, přičemž Republikánská strana má v této komoře převahu nad Bidenovými demokraty 222 ku 212.

Impeachment by pak ale v roli soudu posuzoval Senát, kde je poměr obou stran prakticky vyrovnaný a kde je pro potvrzení žaloby zapotřebí dvoutřetinová většina.

Vyšetřování povedou republikánský kongresman z Kentucky James Comer, šéf vyšetřovacího výboru Sněmovny reprezentantů, a vlivný republikánský kongresman z Ohia Jim Jordan, šéf justičního výboru. Oba muži jsou McCarthyho politickými spojenci. „Budeme se řídit fakty, ústavou a zákony. (McCarthy) udělal dobře, když zahájil vyšetřování impeachmentu,“ uvedl Jordan.

Nejvýše postavený demokrat ve Sněmovně Hakeem Jeffries míní, že vyšetřování je nelegitimní, bezohledné a odsouzeníhodné. „Je to politická pomsta, která postrádá jakýkoli faktický nebo ústavní základ“ a slíbil „boj proti pravicovým extremistům“.

„Vyšetřování republikánů je průhlednou snahou využít Kongres k plnění Trumpových příkazů,“ podotkl demokrat Jamie Raskin.

Demokrat Jason Crow, který vedl vyšetřování proti Trumpovi, McCarthyho krok považuje za nepochopitelný, nepodložený důkazy. „Je to politický hon na čarodějnice. Proč teď? Protože GOP (republikáni) nejsou schopni schválit rozpočet, tak potřebují odvést pozornost.“

„Zdá se, že hranice pro impeachment je rok od roku stále nižší,“ řekla republikánská senátorka za Aljašku Lisa Murkowská.

Autoři: ,

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...