Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V USA zveřejnili video z brutálního policejního zákroku. Děsivé, řekl Biden

Svět

  10:22
Úřady amerického města Memphis zveřejnily obrazový materiál zachycující brutální zásah policistů ze 7. ledna, jehož následkem zemřel černošský řidič Tyre Nichols. Prokuratura tento týden v souvislosti s tímto případem obvinila z vraždy a dalších trestných činů pět policistů, kteří jsou všichni černé pleti.

Na jednom ze zveřejněných videí policisté Nicholse vytahují z automobilu. „Nic jsem neudělal,“ křičí muž. Policisté ho srazí na zem a do obličeje mu nastříkají pepřový sprej.

Nakonec se mu podaří vymanit se, dává se na útěk a policisté ho pronásledují. Další video ukazuje, jak policisté Nicholse po jeho opětovném chycení bijí, napsala agentura Reuters.

Nichols zemřel tři dny po zákroku v nemocnici. Americký prezident Joe Biden vyjádřil rozhořčení z děsivého videozáznamu bití, které vedlo ke jeho smrti. Dodal, že jeho rodina si zaslouží rychlé, úplné a transparentní vyšetření tohoto případu.

Policie ve středu kvůli incidentu pětici příslušníků propustila ze služby. Podle ní použili nepřiměřenou sílu a neposkytli napadenému pomoc. Ve Spojených státech v minulosti vyvolávalo policejní násilí na černoších opakovaně i násilné protesty.

Demonstrace jako reakce

V reakci na zveřejnění záběrů se v noci na sobotu demonstrovalo v nejméně devíti amerických městech, informuje stanice Sky. V Memphisu se shromáždily zhruba dvě stovky lidí, kteří zablokovali jeden z mostů do centra města. Při demonstraci v New Yorku zadržela policie tři lidi, dva z nich kvůli útoku na policejní auto a policistu. Protest byl jinak převážně poklidný, informovala stanice CNN.

„Video mě velmi znepokojilo, je zneklidňující. Vždyť zabili člověka, jako jsem já,“ řekl jeden z demonstrantů stanici Sky. Další účastnice protestů označila záběry za srdcervoucí. Řada obyvatel Memphisu stanici NBC řekla, že je záběry tolik nepřekvapily, protože ve městě jsou tvrdé zákroky policie proti lidem s černou pletí dost časté. „Někteří z těchto policistů se schovávají za svým odznakem a zapomínají, odkud pochází,“ komentoval pro stanici NBC skutečnost, že zadržení policisté jsou rovněž černoši, vládní úředník Wiliam Jones.

Biden již dříve vyzval, aby případné protesty proti zákroku měly poklidný průběh. Podle televizních záběrů se v Memphisu v době zveřejnění videí ze zákroku shromáždila velká skupina protestujících, píše Reuters.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat