16. listopadu 2011 9:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Usáma byl dobrák, často plakal, říká jeho nástupce

Usáma bin Ládin s Ajmánem Zavahrím na archivní fotografii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Usáma bin Ládin s Ajmánem Zavahrím na archivní fotografii | foto: Reuters

KÁHIRA Vůdce mezinárodní teroristické sítě Al Kajda Usáma bin Ládin byl čestný, velkorysý a dobrotivý člověk. V prvním dílu videa věnovanému bin Ládinovi to tvrdí jeho nástupce Ajmán Zavahrí.

Nahrávka se objevila na internetových stránkách islámských radikálů tento týden.

Zavahrí se v ní snaží podle svých slov ukázat "lidskou stránku" bin Ládina. Byl prý citlivý a plakal, když některý z jeho přátel přišel o příbuzného. Přestože jakožto vůdce světového džihádu vedl těžký život, zůstal poblíž svým dětem. S láskou také vzpomínal na 19 mužů, kteří spáchali v roce 2001 atentáty na USA.

ČTĚTE TAKÉ:

Zavahrí se nahrávkou snaží také vytěžit něco pro vlastní popularitu, protože zdůrazňuje, jak blízkým spolupracovníkem bin Ládina byl.

Bin Ládina v květnu zabili v Pákistánu členové americké speciální jednotky.

Hlava teroristické sítě al-Káida, Ajmán Zavahrí.

Ajmán Zavahrí

Zavahrí se vedení Al Kajdy ujal krátce potom. V půlhodinové nahrávce, která je zjevně první ze série, vyzdvihuje bin Ládinovu ušlechtilost. "Lidé nevědí, že to byl něžný, čestný, laskavý muž s vytříbenými city, jež projevoval navzdory těžkým podmínkám, v nichž žil. Nikdy jsme se s nikým podobným nesetkali," říká Zavahrí sedící v turbanu před zeleným závěsem.

"Děti vychovával dobře"

S vděčností a pohnutím prý bin Ládin vzpomínal na 19 atentátníků, kteří "zaútočili na idol této epochy, na Ameriku - na Pentagon jako symbol její vojenské moci a na New York jako na symbol moci ekonomické". Při těchto atentátech přišlo v září 2001 o život na 3000 lidí. Když prý byl Zavahrí s bin Ládinem v úkrytu v Tora Bora, napsal prý bin Ládin všem 19 atentátníkům úmrtní listy, protože se obával, že jestliže bude sám zabit, "upadnou tito hrdinové v zapomnění".

Zavahrí ve videonahrávce rovněž připomněl příhodu, kdy bin Ládina informoval o úmrtí svých příbuzných. Vůdce Al Kajdy k němu prý přišel se slzami v očích a objal ho.

Další část vyprávění Zavahrí věnuje tomu, jak se bin Ládin věnoval svým dětem a dbal na jejich vzdělání, i když se rodina musela přemisťovat. "Všichni, kdo mu byli nablízku, viděli, jak dobře a šlechetně jsou jeho děti vychované," tvrdí Zavahrí. Nahrávka, z níž není jasné, kdy byla pořízena, končí slibem dalších dílů.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.