23. srpna 2015 18:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obhajoba Maročana z rychlovlaku: Šel pouze loupit, kalašnikov našel po cestě

Příslušníci francouzském a belgické policie na nástupišti ve vlakové stanici... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušníci francouzském a belgické policie na nástupišti ve vlakové stanici... | foto: ČTK

LILLE Advokátka Maročana, který v pátek útočil v rychlovlaku z Amsterodamu do Paříže, tvrdí, že muž neplánoval teroristickou akci, nýbrž pouze loupež, aby se „zasytil“. Zbraň, automatickou pušku typu kalašnikov, prý nalezl v tašce schované v parku poblíž nádraží v Bruselu, kde přespával spolu s dalšími bezdomovci.

Vyšetřovatele ale obhajoba nepřesvědčila, napsala v neděli agentura AFP.

Pětadvacetiletý Ajjúb Chazzaní je ve vazbě na předměstí Paříže a popírá prý, že by měl vazby na islamisty. Vyšetřování vedou jak belgické, tak francouzské úřady.

Těžce vyzbrojený útočník, který zranil dva lidi, byl podle světových agentur v hledáčku nejen francouzské tajné služby, ale i jejich kolegů z Belgie a Španělska. Vyšetřovatelé soudí, že kdyby proti Chazzanímu nezasáhli tři mladí Američané, nastalo by krveprolití.

Chazzaní, jehož identita byla odhalena díky otiskům prstů, žil podle zdroje blízkého vyšetřování z příležitostných zaměstnání a měl za sebou drobnou trestnou činnost.

Mezi lety 2007 a 2014 pobýval ve Španělsku. Nejdříve žil v Madridu a poté v jednom městě v Andalusii, kde byl známý svými plamennými proslovy hájícími islamisty. Jednou ho španělská policie zatkla za obchod s drogami. Všimla si jej španělská tajná služba, která o něm zpravila francouzskou rozvědku. Muž údajně také pobýval v Sýrii, kam odcestoval z Francie. Chazzaní to ale podle AFP popírá.

Útočníka, který měl mimo jiné ještě pistoli a nůž, přemohli dva američtí vojáci na dovolené, přičemž jim pomohl jeden jejich krajan a Brit.

Řád čestné legie pro americké hrdiny

Podle agentury AFP se francouzský prezident Francoise Hollande chystá v pondělí přijmout pohotové zachránce z rychlovlaku a předat jim řád čestné legie, nejvyšší francouzské ocenění

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.