Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V německém vlaku zemřeli dva teenageři. Útočil Palestinec, z vazby byl pár dní

Svět

  11:52aktualizováno  15:46
Oběťmi středečního útoku nožem v německém regionálním vlaku byla sedmnáctiletá dívka a devatenáctiletý mladík. Oznámila to zemská ministryně vnitra. Podle informací německých médií měl útočit uprchlík z Palestiny, kterého teprve před několika dny pustili z vazby, kde byl za ublížení na těle.

Podle státního zastupitelství v Itzehoe nic nenasvědčuje teroristickému pozadí útoku. Oba mladí lidé zemřeli na následky bodných poranění. Ministryně vnitra spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko Sabine Sütterlinová-Waacková uvedla, že mladé oběti se znaly. Úřady nejprve hovořily o tom, že dívce bylo 16 let, později její věk opravily.

Útok si vyžádal podle upravených informací také šest zraněných včetně pachatele. Tři lidé jsou ještě v nemocnici, dva z nich jsou po operaci. Zraněného pachatele policie zadržela, převezla do nemocnice a následně do vazby. Zbraň zajistila.

Útok se stal ve středu v regionálním vlaku mezi Kielem a Hamburkem na severu země. Kolem 15. hodiny tam neznámý muž začal napadat cestující. Podle deníku Bild po něm lidé začali házet kufry, aby eliminovali jeho řádění.

Když vlak zastavil v Brokstedtu, vyběhli z něj cestující co nejrychleji ven, aby se dostali do bezpečí. Ve vlaku cestovalo kolem 120 lidí.

Deník, ale i web Spiegel.de dále uvedly, že podezřelým z útoku byl 33letý Palestinec Ibrahim A. Do Německa přišel v roce 2014 jako uprchlík, což potvrdila i ministryně Sütterlinová-Waacková. Nejprve žil v Severním Porýní - Vestfálsku, později ve Šlesvicku-Holštýnsku. Do konfliktu se zákonem se údajně dostal už dvanáctkrát za krádeže, fyzické obtěžování či sexuální napadení, dodává Bild.

Policie: Nebyl intezivním pachatelem trestných činů

Státní zástupce Carsten Ohlrogge později ve čtvrtek na tiskové konferenci potvrdil, že úřady muže nepovažovaly za intenzivního pachatele trestných činů, i když už byl třikrát trestán.

Sütterlinová-Waacková poznamenala, že kolem jeho posledního činu panuje nadále mnoho nejasností. Výsledky výslechu ještě nejsou k dispozici, takže okolnosti jsou nejasné a k motivu nelze nic říct, podotkla.

Ministryně také řekla, že vyšetřovaný do Německa poprvé přicestoval v roce 2014 a v roce 2017 mu byla poskytnuta takzvaná subsidiární, tedy časově omezená ochrana. V listopadu 2021 pak bylo zahájeno řízení k jejímu obnovení.

V létě 2021 se podle místních úřadů přestěhoval do Kielu, kde žil v obecní ubytovně, ale brzy tam měl zákaz vstupu. Ve vyšetřovací vazbě v Hamburku byl od loňského 21. ledna do minulého čtvrtka. Ještě ve středu přitom podezřelý navštívil cizinecký úřad a žádal povolení k pobytu, poté se odebral na úřad evidence obyvatel.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat