Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Svět

Útoky Húsíů v Jemenu pomáhají řídit vojenští velitelé z Íránu a Hizballáhu

Podporovatelé húsíjských povstalců se sešli v jemenském hlavním městě Saná. Odmítají, aby americká vláda označila skupinu útočící na lodě v Rudém moři za teroristickou organizaci. (20. ledna 2024) foto: Reuters

Velitelé z íránských Islámských revolučních gard a libanonské skupiny Hizballáh pomáhají řídit útoky Húsíů na lodní dopravu v Rudém moři. Írán podle dostupných informací dodal povstalcům bezpilotní letouny a rakety a poskytl Húsíům školení na ovládání zbraní. Írán i povstalci tvrzení o spolupráci dlouhodobě popírají.
  15:47

Írán, který dlouhodobě vyzbrojuje, cvičí a financuje povstalce, zvýšil dodávky zbraní povstaleckým milicím v důsledku války v Pásmu Gazy. Teherán poskytl Húsíům, kteří v listopadu začali v rámci solidarity s Palestinci v Gaze útočit na obchodní plavidla, moderní bezpilotní letouny, protilodní střely s plochou dráhou letu, balistické střely pro přesné údery a rakety středního doletu, uvedly zdroje agentury Reuters.

Velitelé a poradci íránských ozbrojených sil rovněž poskytují povstalcům údaje o tom, které z desítek plavidel proplouvajících denně Rudým mořem míří do Izraele. Washington v souvislosti s tím už na konci loňského roku upozornil, že Írán je silně zapojen do plánování operací proti lodní dopravě v Rudém moři a že jeho zpravodajské informace mají pro povstalce zásadní význam.

„Revoluční gardy pomáhají Húsíům s vojenským výcvikem,“ řekl agentuře Reuters íránský zdroj. „Skupina húsíjských bojovníků byla minulý měsíc v Íránu a byla vycvičena na základně Islámských revolučních gard v centrálním Íránu, aby se seznámila s novou technologií a používáním raket,“ dodal s tím, že íránští velitelé odcestovali do Jemenu, kde v hlavním městě Saná zřídili velitelské středisko pro útoky v Rudém moři.

Přestože zdroje agentury Reuters hovoří o nezpochybnitelném zapojení íránských Islamistických revolučních gard a libanonské teroristické skupiny Hizballáh do konfliktu mezi húsíjskými povstalci a Spojenými státy v Rudém moři, obě skupiny to popírají.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Násir Kanání na pravidelné tiskové konferenci zcela odmítl nařčení, že se Teherán podílí na útocích. Tvrzení zdrojů agentury Reuters nadále popírá také mluvčí Húsíů Mohammed. Mluvčí Hizballáhu na žádost o komentář nereagoval.

Nárůst sítě ozbrojených milic

Útoky v Rudém moři zapadají do íránské strategie rozšiřování a mobilizace regionální šíitské sítě ozbrojených milic, která má za cíl ukázat schopnost hnutí ohrozit námořní bezpečnost v regionu i mimo něj, uvedli dva analytici. Teherán podle nich chce ukázat, že válka v Gaze může být pro Západ příliš nákladná, pokud se protáhne. Pokud se situace v Pásmu Gazy vyostří, může mít katastrofální následky v regionu.

„Húsíové nejednají nezávisle,“ potvrdil Abdulaziz al-Sager, ředitel think-tanku Gulf Research Center, který svůj závěr založil na podrobné analýze schopností skupiny, která má podle odhadů 20 000 bojovníků. „Húsíové se svým personálem a schopnostmi nejsou tak vyspělí. Přes Bab al-Mandab denně proplouvají desítky plavidel, Húsíové nemají prostředky, zdroje, znalosti ani satelitní informace, aby našli konkrétní cíl a zaútočili,“ řekl.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost Adrienne Watsonová minulý měsíc rovněž uvedla, že taktické zpravodajské informace poskytované Íránem byly rozhodující pro to, aby Húsíové mohli cílit na lodě.

Podle dvou bývalých jemenských armádních zdrojů je v Jemenu jasná přítomnost příslušníků revoluční gardy a Hizballáhu. „Je zřejmé, že Íránci pomáhají určit cíl a místo útoků,“ shodují se.

12. ledna 2024

Húsíjský mluvčí Abdulsalám uvedl, že americké a britské údery na Jemen nepřinutí povstalce ustoupit od útoků v Rudém moři. „Nepopíráme, že máme vztahy s Íránem a že jsme využili íránských zkušeností v oblasti výcviku a vojenské výroby, ale rozhodnutí přijaté Jemenem je nezávislé a nemá nic společného s žádnou jinou stranou,“ uvedl.

Zdroje agentury Reuters však tvrdí, že Teherán má na starosti také dohled nad operacemi. „V Saná je nyní skupina příslušníků íránských gard, kteří pomáhají při operacích,“ uvedl bezpečnostní analytik. Jeho tvrzení dokládá také vyjádření faktické hlavy Íránu Sajjida Alí Chameneího, který pochválil húsíjské povstalce. Doufá také, že jejich údery budou trvat „až do vítězství“.

Podpora Hamásu ve válce s Izraelem

Húsíové ovládají velkou část Jemenu na severozápadě země včetně většiny pobřeží Rudého moře a od poloviny listopadu útočí raketami a drony na obchodní lodě plavící se na této klíčové námořní trase.

Tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele v Pásmu Gazy, ve které podporují teroristickou organizaci Hamás. Údajně míří jen na lodě, které mají nějakou vazbu na Izrael nebo plují do izraelských přístavů. V pondělí povstalci v reakci na odvetné údery Spojených států a Británie z minulého týdne prohlásili, že své cíle rozšiřují o americká a britská plavidla.

Jejich útoky ovlivnily celosvětovou lodní dopravu mezi Asií a Evropou přes průliv Bab al-Mandab u Jemenu. To vyústilo v americké a britské nálety na húsíjské cíle. Konflikt v Gaze také vyvolal střety mezi Izraelem a bojovníky Hizballáhu podél libanonské hranice a také útoky skupin napojených na Írán na americké cíle v Iráku a Sýrii.

21. listopadu 2023

Autor:

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A12500)

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč