Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Uvězněný ruský aktivista Vitiško zahájil protestní hladovku

Aktivista Jevgenij Vitiško byl za svůj protest odsouzen na tři roky vězení.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivista Jevgenij Vitiško byl za svůj protest odsouzen na tři roky vězení. | foto: Reuters

MOSKVA Ruský ekologický aktivista Jevgenij Vitiško, jehož minulý týden soud v jihoruském Krasnodaru poslal na tři roky do vězení, zahájil protestní hladovku. Rozhlasové stanici Echo Moskvy to řekla advokátka odsouzeného Marina Dubrovinová. Vitiško byl podle médií nejspíš uvězněn "preventivně" na dobu olympiády, jeho případ sleduje Mezinárodní olympijský výbor (MOV).

Kauza Jevgenije Vitiška začala předloni, když dostal spolu s kolegou Sergejem Gazarjanem podmínku za ničení cizího majetku. Oba muži tehdy postříkali plot ohrazující zřejmě "černou" stavbu hanlivými nápisy. Na ohradě v kavkazské přírodní rezervaci, za níž budoval svůj luxusní příbytek krasnodarský gubernátor Alexandr Tkačev, se objevil nápis "To je náš les" a "Saňa (Alexandr) je zloděj".

VÍCE ZDE:

Minulou středu krasnodarský soud změnil Vitiškovi podmínku na nepodmíněný trest, údajně po násilném incidentu s policií. Podle Vitiškových kolegů šlo ve skutečnosti o pokus aktivistu umlčet, protože Vitiško před zahájením olympijských her opakovaně varoval před dopadem výstavby sportovišť na životní prostředí.

MOV žádá o vysvětlení

O vysvětlení verdiktu nad odsouzeným ekologickým aktivistou v minulých dnech požádal MOV. Zatím není jasné, zda krasnodarský soud na žádost nějak reagoval. O víkendu nicméně MOV uvedl, že Vitiškova kauza s olympijskými hrami nesouvisí.

Zpravodajský server Kavkazskyj uzel v pondělí oznámil, že v jihoruském Majkopu byl koncem minulého týdne zadržen čerkeský aktivista Asker Socht, šéf místní odbočky mezinárodního sdružení Čerkesů Adyghe chase. Socht byl ve zkráceném řízení odsouzen na osm dní do vězení za údajné výtržnictví.

Podle agentury Regnum dával Socht veřejně najevo výhrady proti způsobu, jakým Rusko uspořádalo zimní olympiádu v Soči. Čerkesové byli původními obyvateli tohoto regionu, ale v 19. století je odtud carští kozáci násilím vyhnali.

Socht a jeho druhové neměli výhrady proti uspořádání her, žádali jen, aby organizátoři respektovali odkaz původní čerkeské kultury. Požadavek ale zůstal bez odezvy.

"Je zjevné, že za obviněními z výtržnictví se skrývá snaha umlčet kritické výroky na adresu olympijských her," komentovalo hnutí Adyghe chase na svém webu Sochtovo odsouzení.

,

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!