Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

‚It‘s a boy!’ oznámil britský královský pár na Instagramu. Meghan porodila zdravého chlapce

Svět

  14:17
LONDÝN/PRAHA - Sedmý následník britského trůnu je na světě. Manželka prince Harryho Meghan Marklová přivedla na svět potomka, uvedl královský pár na svém instagramovém účtu. Bývalá americká herečka, která pravidelně narušuje zvyky britské královské rodiny, je prý v pořádku, stejně jako dítě.

Princ Harry a jeho žena Meghan. foto: ČTK

„Je to chlapec! Jejich královské výsosti vévoda a vévodkyně ze Sussexu jsou přešťastní, že mohou oznámit narození dítěte,“ oznámil pár na instagramovém účtu sussexroyal. Chlapec má 3,26 kila. Jméno sedmého nástupce trůnu rodina zatím neoznámila. 

Následníci trůnu

1. Princ Charles, princ z Walesu, syn královny Alžběty II., narozen v roce 1948.

2. Princ William, vévoda z Cambridge, syn prince Charlese, narozen v roce 1982.

3. Princ George z Cambridge, syn prince Williama, narozen v roce 2013.

4. Princezna Charlotte z Cambridge, dcera prince Williama, narozena v roce 2015.

5. Princ Louis, syn prince Williama, narozen v dubnu 2018.

6. Princ Harry, princ z Walesu, syn prince Charlese, narozen v roce 1984.

7. Syn prince Harryho, narozen v květnu 2019.

8. Princ Andrew, vévoda z Yorku, druhý syn královny Alžběty II., narozen v roce 1960.

9. Princezna Beatrice z Yorku, dcera prince Andrewa, narozena v roce 1988.

10. Princezna Eugenie z Yorku, dcera prince Andrewa, narozena v roce 1990.

„Vévodkyně i dítě jsou oba zdraví a daří se jim dobře. Pár by rád poděkoval veřejnosti za nadšení a podporu při tak významné chvilce v jejich životech,“ stojí v popisku pod oznámením.

„Jsem nadšený, že mohu oznámit, že Meghan a já máme od dnešního rána dítě a je to zdravý chlapec. Matce i dítěti se daří extrémně dobře. Byl to nejúžasnější zážitek, jaký jsem si kdy dokázal představit,“ uvedl princ Harry pro média. Pár se prý stále rozhoduje, jaké jméno jejich potomek dostane. 

„Jak to jakákoliv žena dokáže, je mimo mé chápání, ale všichni jsme nadšení a vděční za lásku a podporu, které se nám dostává. Bylo to úžasné a chtěl jsem to se všemi sdílet,“ dodal.

„Její královská výsost vévodkyně ze Sussexu porodila syna v 05h 26. Dítě váží 7 liber a 3 unce (3,26 kilogramu). Vévoda ze Sussexu byl přítomen porodu,“ uvedla na svém twitterovém účtu královská rodina. 

Meghan je v současnosti na venkovské usedlosti Frogmore v přítomnosti prince a své matky. Královna i celá rodina již byli o události informováni.

Princ Harry hovořil s médii po porodu vévodkyně Meghan.

Meghan v otázce porodu naprosto zbořila všechny dosavadní zvyky. Nerodila v soukromém křídle londýnské nemocnice Saint Mary, jako princezna Diana či vévodkyně Kate, odmítla fotografování po porodu před dveřmi nemocnice, jak bývá zvykem.

Pár se nedávno přestěhoval z centra Londýna do venkovské usedlosti nedaleko windsorského zámku, kde bude mít více klidu. Fotografie dítěte budou podle informací CNN zveřejněny ve středu.

Podle médií nebude mít dítě titul prince, jelikož není nejbližším následovníkem trůnu. Královna však může udělit výjimku. Syn Harryho a Meghan bude mít zároveň možnost získat dvojí občanství, vévodský pár by jej ale musel zapsat na americkém konzulátu, což zatím není jasné, zda učiní.

Princ Harry a vévodkyně Meghan.
Královna Alžběta II a vévodkyně ze Sussexu Meghan pozorují oblohu.

Vybrané údaje o britském princi Harrym (34) a jeho manželce Meghan (37):

  • Princ Henry Charles Albert David se narodil 15. září 1984 v Londýně a brzy vešel ve známost jako Harry. Jeho otcem je princ Charles, následník trůnu, a matkou princezna Diana, která zahynula při autonehodě v roce 1997. Je druhým synem královského páru, po o dva roky starším princi Williamovi. Jeho oficiální titul zní Jeho královská výsost princ Henry z Walesu.
  • Deset let strávil Harry v armádě, dvakrát pobýval v Afghánistánu, byl druhým pilotem bojového vrtulníku Apache a obsluhoval jako střelec palubní zbraně. Jednou prohlásil, že jeho "zážitky z armády s ním zůstanou po celý život". To se projevuje i v jeho charitativní činnosti, jež se soustředí na psychickou i materiální pomoc válečným veteránům.
  • V červnu 2015 Harry odešel z aktivní služby u armády a ponechal si roli hlavního organizátora charitativní soutěže Invictus Games invalidních válečných veteránů. Přibral více královských povinností a začal se více angažovat v charitě. V roce 2013 se také zúčastnil charitativní expedice na Jižní pól.
  • V listopadu 2016 Harry oficiálně potvrdil, že jeho přítelkyní je Meghan Markleová (vážnějších známostí měl předtím několik), a trpce odsoudil silný mediální zájem o ni. Jeho komentáře připomněly mnohým, že jeho matka Diana zahynula při autonehodě, když ji pronásledovali dotěrní fotografové.
  • Americká herečka a modelka Meghan Markleová se angažuje v charitě a byla dva roky vdaná za herce a producenta Trevora Engelsona. Narodila se bělošskému otci a Afroameričance 4. srpna 1981 v Los Angeles, kde i vyrostla. Její matka Doria Loyce Raglandová je sociální pracovnice a instruktorka jógy.
  • Po absolvování herectví ztvárnila Meghan menší role v několika amerických televizních seriálech. Jako herečka je známá hlavně ze seriálu z právního prostředí Kravaťáci, kde hraje atraktivní sekretářku Rachel Zaneovou, v seriálu účinkovala v letech 2011 - 2018.
  • Harry a Markleová byli poprvé společně vyfotografováni 25. září 2017, jak se drží za ruce na tenisovém zápase her Invictus Games v kanadském Torontu.
  • Zasnoubení Harryho s Markleovou bylo oficiálně oznámeno v listopadu 2017.
  • Svatba Harryho s Meghan se konala vloni v květnu na královském hradě Windsor. Během hodinu trvajícího obřadu je za přítomnosti 600 hostů z řad královské rodiny i celebrit oddal arcibiskup z Canterbury. Novomanželé získali titul vévoda a vévodkyně ze Sussexu.
  • A v polovině loňského října bylo oznámeno, že Meghan je těhotná.
Autor:

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...