Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vévodkyně Meghan si po svatbě s Harrym osvojuje britský přízvuk, všímají si jazykovědci

Magazín

  7:52
Londýn - Podle některých jazykovědců si Meghan Markleová od svatby s princem Harrym osvojuje britský přízvuk. Část jich v její řeči rozeznává jinou výslovnost některých samohlásek než před svatbou, jiní ale jejich názor nesdílejí. Píše o tom zpravodajský server BBC. Bývalá herečka a rodilá Američanka narozená v Kalifornii si vzala mladšího bratra následníka britského trůnu v květnu loňského roku.

Vévodkyně Meghan dostala od prezidentského páru perlový náhrdelník. foto: Reuters

Jako příklad uvádí specialista na fonetiku doktor Geoff Lindsey Meghaninu výslovnost slova „all“ (všechno). Jinak je vyslovovala při rozhovoru natočeném při zásnubách v roce 2017 a jinak v červnu 2018 na setkání se svými příznivci v hrabství Cheshire.

Podle BBC vyslovují rodilí Britové toto slovo spíše jako „orl“, zatímco v podání Američanů zní jako „ol“. Vévodkyně ze Sussexu slovo podle sociolingvistky Elly Jeffriesové z univerzity v Essexu nyní vyslovuje spíše britsky.

Meghan přichází na recepci pořádanou prezidentem Fidži Jiojim Konrotem.
Na zápas dorazily i vévodkyně Kate a vévodkyně Meghan. Původně chtěly vidět...

Vévodkyně „začala hovořit způsobem, který zní velmi aristokraticky, aby mohla lépe komunikovat s veřejností,“ domnívá se lingvistka Marisa Brooková z univerzity v kanadském Torontu a dodává, že jde pravděpodobně o záměr.

Její kolega z Newyorské univerzity, sociolingvista Paul Kerswill, si ale téměř žádné změny nevšiml. „Moc se to nemění,“ řekl zpravodajskému serveru BBC.

‚Efekt Meghan‘. Jak britská vévodkyně nastoluje módní hity a propaguje neznámé značky

Podle Jeffriesové reagují lidé na jiné jazykové prostředí rozdílně. Člověk se silnou vazbou na svůj region, nebo hrdý na své kořeny, svou výslovnost téměř nezmění. Naopak někdo, komu záleží na tom, aby zapadl do nového prostředí - v Meghanině případě do královské rodiny - se přizpůsobí přirozeně a poměrně rychle.

Nápomocná přitom Meghan může být její herecká minulost. Díky ní může citlivěji vnímat některé řečové rozdíly a umět je případně snáze napodobit. Na druhou stranu ale možná umí svůj přízvuk kontrolovat lépe než jiní, takže když bude chtít, může se rozhodnout uchovat si americký přízvuk, uvádí tatáž vědkyně.

Autor: