Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V 7 letech řekla princi: Vezmu si tě. Stalo se

Svět

  12:52
TIMPHU - Odlehlé buddhistické království Bhútán zažilo před několika dny pohádkovou svatbu. Monarcha se oženil se svou neurozenou, ale krásnou a vzdělanou přítelkyní. Pohádkový je ale i příběh jejich prvního setkání.

Džetsun Pema, nová královna Bhútánu foto: Reuters

Svatba jedenatřicetiletého krále země přezdívané „Království hřmícího draka“ začala ve čtvrtek ve čtyři hodiny ráno místního času. Podle buddhistických mnichů z místní Školy astrologie, byl právě 13. říjen, čtyři hodiny ráno tím nejvhodnějším termínem, aby jejich manželství bylo dlouhé a šťastné. V Bhútánu je sice král obrovskou autoritou, ale ani on by si nedovolil pochybovat o verdiktu hvězd. 

Svatba dračího krále

Bhútán, jedna z nejizolovanějších a kulturně nejbohatších zemí světa.

Bhútán, jedna z nejizolovanějších a kulturně nejbohatších zemí světa.

Svatba začala ráno v Paláci velkého štěstí v bývalém hlavním městě Punakha, asi tři hodiny cesty autem z hlavního města, a to přesně ve čtyři hodiny ráno modlitbou stovky mnichů, kteří později přivítali krále a hodinu nato i jeho nevěstu. Místo prstýnku, který v Bhútánu nemá svatební tradici, si pár vyměnil šátky před obrovskou sochou Buddhy.
Předtím, než král usedl na svůj zlatý trůn, nasadil si slavnou bhútánskou královskou korunu ve tvaru havrana a pak korunoval svoji nevěstu korunou z brokátu. Svatební rituály pokračovaly až do sobotního večera.

Manželky a zároveň sestry
Ačkoli se třídenní svatební oslavy konají přesně ve stylu tradičních zvyků, pátý bhútánský král si přesto neodpustil jednu změnu v protokolu. Svůj národ informoval, že jednadvacetiletá Džetsun Pema bude jeho jediná manželka.

„Jsem si jistý, že jsem si vzal tu správnou ženu,“ řekl král krátce po obřadu. Král se svojí přítelkyní nejen několik let chodil, ale posledních osm měsíců i bydlel, což je v kontextu této tradiční země obrovský posun k „modernizaci“ – tento termín v místních vyvolává smíšené pocity. „Mám tušení, že náš pátý král bude dělat obrovské změny,“ říká Dašo Sangaj Vangčuk, člen Královské tajné rady a odborník na buddhistickou symboliku. „Král ji velice miluje,“ dodává.

                     Obřad přenášela místní televize

Královské svatby z lásky nejsou v Bhútánu zrovna běžné. Otec dnešního krále, čtvrtý král Džigme Singhje Vangčuk, má manželky čtyři. Jsou zároveň sestrami a všem čtyřem se kolektivně říká „královny matky“. Ačkoli pouze jedna z nich, ta třetí nejmladší, je biologickou matkou dnešního krále, všechny čtyři mají v Bhútánu stejná práva a privilegia.
Bhútán, jedna z nejizolovanějších a kulturně nejbohatších zemí světa, stále bojuje s tím, jak se modernizovat, ale přitom neztratit své tradice, jimiž připomíná spíš pohádkovou říši než soudobý stát. Místnímu králi Džigmemu ale stoprocentně věří a nechávají na něm, jakou cestu do „moderního světa“ pro ně najde.

O nové královně je toho známo jen málo. Ví se, že studovala v Londýně, ráda hraje basketbal a má slabost pro malování a výtvarné umění.

Dračí král se netají tím, že je velkým fanouškem Elvise Presleyho a talentovaným fotografem. S královnou je spojuje láska k umění a basketbalu, ale také pohádkový příběh jejich setkání. Poprvé se viděli, když jemu bylo 17 a jí sedm. Dnešní král, tenkrát ještě princ, byl na návštěvě její školy. Ona se k němu rozběhla, objala ho a řekla mu, že až vyroste, tak si ho vezme za muže. On se usmál a řekl jí, že jestli bude stále svobodný, až vyroste, tak se to klidně může splnit. V pohádkové říši hřmícího draka je očividně možné všechno.

Autor: