Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Alabamě kvůli bouři Sally zemřel nejméně jeden člověk, více než půl milionu domácností je bez elektřiny

Svět

  7:19aktualizováno  14:42
Mobile (Alabama, USA) - Nejméně jeden člověk zemřel na jihu amerického státu Alabama v důsledku tropické bouře Sally, jejíž přechod přes pobřeží Mexického zálivu provázely mohutné přívaly deště a vzedmutí mořské hladiny. Živel zaplavil řadu obcí a přerušil dodávky elektřiny statisícům domácností. Zbytky bouřkového systému se posouvají na severovýchod, nebezpečí ale v pobřežních oblastech nepominulo, uvedla agentura AP.

Sally ve středu udeřila na jihu Alabamy jako hurikán druhé kategorie na americké pětistupňové škále, rychlost větru dosahovala až 165 kilometrů v hodině. Následně zeslábla na tropickou bouři a pak dále na tropickou tlakovou níž, extrémní srážky ale meteorologové předpovídali i pro další oblasti v její trase. 

Nad Atlantikem se poprvé po půl století objevilo 5 tropických bouří najednou. Jedna z nich nyní udeřila na USA

Nejhůře zasažená jsou města Mobile v Alabamě nebo Pensacola na severozápadě Floridy. Americká média popisovala ulice proměněné v řeky, které zaplavily auta a unášely trosky. V Pensacole uvolněný nákladní člun se stavebním jeřábem strhl část mostu oddělujícího tamní zátoku od Mexického zálivu a podle agentury AP se ztratila replika lodi Niňa objevitele Kryštofa Kolumba, která běžně kotvila u pensacolského nábřeží. 

Hurikán Sally uvěznil dvě osoby na zaplaveném parkovišti.
Hurikán Sally se blíží k New Orleans.

Na námořní letecké základně u floridského města zaznamenali přes 60 centimetrů dešťových srážek, podle meteorologů byl v centru skoro metr vody. Velitelka tamního hasičského sboru Ginny Cranorová v televizi CNN řekla, že ve městě během čtyř hodin napršelo tolik vody jako běžně za čtyři měsíce.

První oběť Sally byla hlášena z městečka Orange Beach, které leží hned na druhé straně hranice mezi Floridou a Alabamou. Zdejší starosta Tony Kennon uvedl, že jeden další člověk se pohřešuje. Podle deníku The New York Times se zároveň v nejzápadnější části Floridy podařilo ze zaplavených komunit zachránit více než 350 lidí.

Ačkoliv Sally neprovázel tak silný vichr jako srpnový hurikán Laura, i tak byl dost silný na to, aby převracel vyšší vozidla, rval střechy z domů nebo porážel dopravní značky. Bez proudu bylo v noci na čtvrtek v zasažených oblastech na 540 000 odběratelů.

Spíše než vítr ovšem vyvolával obavy velmi pomalý postup bouře, který zhoršuje dopady vydatných srážek. Povodeň na pobřeží Mexického zálivu ještě pravděpodobně nějakou dobu potrvá, neboť pokračující přívalové deště by mohly rozvodnit řeky přitékající do těchto oblastí.

„Je to taková první salva, ale bude toho víc, s čím se budete muset vypořádat,“ varoval guvernér Floridy Ron DeSantis.

Ve čtvrtek ráno Sally podle AP způsobovala prudké srážky na pomezí Alabamy a Georgie, přičemž byl její pohyb o něco rychlejší než ve středu ráno. Silné deště se čekaly v pásu území sahajícím až do Severní Karolíny, předpovědi varovaly také před tornády. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat