Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Amsterdamu vysazují kolem košů mini zahrady, které mají lidi odradit od odhazování odpadků

Mini zahradádky v ulicích Amsterdamu foto: The Guardian

Nejedná se o první experiment, jehož cílem je snížení nedbale pohozeného odpadu kolem pouličních odpadkových košů. Ty jsou v Amsterdamu využívány kolemjdoucími, ale také jednotlivými domácnostmi. Problém podestýlky kolem veřejných košů se opět dostal do centra pozornosti během karantény, kdy si lidé pracující z domova více objednávali jídlo domů a zvýšili tak objem odpadu končícího kolem košů.
  18:00

Mini zahrady vysazované kolem pouličních košů v Amsterdamu jsou experimentem tamních radních, který má zjistit, zda estetika květinami osázeného místa odradí lidi od nedbalého odhazování odpadků v jejich blízkosti. Probíhat má na 17 místech ve městě během následujících tří měsíců.

Již dříve provedený pokus s umělou trávou u 150 pouličních odpadkových košů byl částečně úspěšný, jelikož snížil objem odpadků v jejich bezprostřední blízkosti až o polovinu. Zanedlouho se ovšem umělá tráva stala omšelou a ošuntělou, i proto se nyní zástupci města rozhodli vysadit živé rostliny.

Zahrady brněnských vil Tugendhat a Löw-Beer jsou konečně propojené

Rick Vermin, jeden z amsterdamských radních, serveru The Guardian řekl, že doufá v to, že zeleň a květy budou působit na morálku potenciálních odhazovačů odpadků a samozřejmě zvýší půvab amsterdamských ulic.

Může za to koronavirus

Problém zvýšené přítomnosti odpadu kolem veřejných košů se dostal do popředí během karantény, kdy lidé více pracovali z domova a doma také jedli. S ohledem na úsporu času se mnohdy uchylovali k využití rozvážkových služeb, které jídlo dovezou až „pod nos“. Často je ovšem zabaleno hned do několika obalů, které končí v koších.

Obyvatelé Amsterdamu se navíc obávali dotýkat se košů kvůli nákaze a popeláři nejezdili v takové frekvenci. To zapříčinilo, že pouliční koše zůstávaly přeplněné, stejně jako jejich okolí. Město muselo dokonce uzavřít smlouvy se dvěma soukromými společnostmi, aby odstranilo z ulic objemný odpad nastřádaný během karantény.

Radní si stěžují na postoj místních k jejich ulicím. „Začal jsem být unavený z čištění nepořádku za zadkem obyvatel Amsterdamu,“ řekl jeden z nich, Laurens Ivens. „Mohou si nasadit rukavice.“ Neexistuje důvod k odkládání pytlů s odpadky na ulicích. Takto to nemůže pokračovat. Tuto krizi musíme zvládnout společně, “ dodává.

Vodní turismus v Praze ‚zamrzl‘. U břehů kotví desítky lodí bez života, zájem by snadno pokryl jeden parník

Méně plýtvání, více recyklace

Amsterdamská městská rada letos zveřejnila strategii, ve které deklaruje snahu přiblížit se takzvané oběhové ekonomice bez zbytečného plýtvání, a to do roku 2050. Do deseti let chce město snížit spotřebu surovin na polovinu. Plány zahrnují změny ve způsobu, jakým město odpady zpracovává, úsilí o snížení potravinového odpadu a udržitelnější výstavbu.

Radnice už dnes spolupracuje s firmami a výzkumnými ústavy na zhruba 200 projektech, které podle místních úředníků přispívají k oběhové ekonomice. Například v současnosti probíhá pilotní projekt ve spolupráci s malířským průmyslem a second handy, jehož cílem je nashromáždit nepoužité latexové barvy a oblečení pro další prodej.

Amsterdamský donut

Ve své strategii město vychází z nového ekonomického modelu Kate Raworthové, který bývá vysvětlován prostřednictvím donutu, známé americké koblihy, jejíž vnitřní prstenec má znázorňovat minimální životní úroveň obyvatel a vnější prstenec ekologické limity planety.

Nikdo by se neměl dostat do díry uprostřed, což by znamenalo, že nemůže uspokojovat své základní životní potřeby.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!