Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V areálu rakouského reaktoru u Vídně unikla radiace

VÍDEŇ V areálu pokusného reaktoru Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v rakouském Seibersdorfu nedaleko Vídně uniklo určité množství radioaktivního plutonia. K nehodě došlo v noci na neděli, veřejnost však údajně nebyla ohrožena a radioaktivita "nepřekročila bezpečnostní prostor střediska". Oznámilo to rakouské ministerstvo životního prostředí.

"Vzorek plutonia uskladněný v laboratoři explodoval, což vedlo k rozptýlení radioaktivního materiálu uvnitř budovy," uvedl mluvčí ministerstva. Únik spustil automatické poplašné hlásiče. V laboratoři se tou dobou nikdo nenacházel, proto nedošlo k žádnému zranění ani zasažení osob.

Radioaktivitu ve vzduchu bezpečně zachytily filtry laboratoře. Venkovní rakouské měřicí stanice nezjistily žádné zvýšení radioaktivity mimo obvod střediska. Mluvčí ministerstva však oznámil, že okolnosti případu budou důkladně vyšetřeny. Středisko s vědeckým reaktorem, postavené v 70. letech, stojí nedaleko Badenu, asi 30 kilometrů jižně od Vídně.

Současným bezpečnostním normám MAAE už ale neodpovídá, jak loni připustil ředitel MAAE Muhammad Baradej. Požadoval tehdy od členských zemí organizace, k nimž patří i Česko, na 30 milionů eur (asi 718 milionů Kč) na modernizaci střediska.

V laboratořích střediska se zkoumají nejčastěji malé vzorky, které inspektoři MAAE odebírají při svých kontrolních návštěvách v různých zemích světa s účelem zjistit, zda tam není podnikán mezinárodními dohodami nedovolený jaderný vývoj a výroba.

Nedávno například byl ve středisku zkoumány vzorky z objektu Al-Kibar v syrské poušti, který Izrael loni v září rozbombardoval. Bylo totiž vážné podezření, že šlo o jaderný reaktor budovaný Sýrií za pomoci Severní Koreje.
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ SPECIALISTA PRAHA s NJ a AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč