Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Při požáru v Bagdádu v nemocnici pro pacienty s covidem zemřelo 82 lidí. Hořet začalo po výbuchu kyslíkové lahve

Nejméně 27 lidí zemřelo v sobotu v Bagdádu při požáru v nemocnici pro pacienty s covidem-19. foto: ČTK

Bagdád - Bilance obětí sobotního požáru v nemocnici pro pacienty s covidem-19 v Bagdádu vzrostla na 82, zraněných je 110. Informovalo o tom v neděli irácké ministerstvo vnitra. Původní informace hovořily o třech desítkách a později o šesti desítkách mrtvých. Oheň zřejmě vypukl kvůli špatnému uskladnění lahví s kyslíkem, z nichž jedna explodovala, uvedla agentura AFP. Premiér kvůli katastrofě odvolal ministra zdravotnictví.
  7:31aktualizováno  15:02

Při požáru v ruské nemocnici zemřelo pět pacientů s koronavirem. Příčinou byl patrně vadný plicní ventilátor

Požár v nemocnici na jihovýchodě města poblíž mostu Dijála nejspíš začal v patře, kde se nachází plicní oddělení. Mluvčí irácké komise pro lidská práva Alí Akram Bajátí řekl, že mezi mrtvými je nejméně 28 lidí, kteří byli v době požáru napojení na plicní ventilátory na jednotkách intenzivní péče. 

Premiér Mustafá Kázimí vyhlásil třídenní smutek a nařídil, aby zodpovědné orgány zveřejnily předběžné výsledky vyšetřování příčin požáru do 24 hodin. Později ale jeho úřad oznámil, že výsledky vyšetřování budou dostupné během následujících pěti dní.

Jakmile se v neděli ukázal rozsah tragédie, premiér odvolal ministra zdravotnictví Hasana Tamímího a oznámil, že vyšetřování se bude týkat také toho, zda šéf resortu nezanedbal svoje povinnosti. O funkce na premiérův pokyn přišli i bagdádský guvernér, ředitel nemocnice a lidé zodpovědní za údržbu a bezpečnost zdravotnického zařízení.

„Nedbalost takového rozsahu už není pouhá chyba, ale zločin, za který musí zúčastnění nést odpovědnost,“ řekl Kázimí.

„Nemocnice neměla systém protipožární ochrany a kvůli stropním podhledům se oheň šířil obrovskou rychlostí... Většina obětí zahynula kvůli tomu, že je bylo třeba odpojit od ventilátorů a převézt. Další se udusili kouřem,“ citovala agentura AFP zástupce civilní ochrany.

Nejméně 27 lidí zemřelo v sobotu v Bagdádu při požáru v nemocnici pro pacienty...
Šéf irácké civilní ochrany podle státní agentury INA uvedl, že požár vypukl na...

Lékaři z nemocnice novinářům řekli, že nádoby s kyslíkem se skladovaly v nevyhovujících podmínkách. Počet obětí je podle nich tak vysoký i proto, že nemocnice nebyla proti požáru dobře zabezpečená a hasičům dlouho trvalo, než se dostali na místo. 

Při záchraně pacientů pomáhali i jejich příbuzní. „Oheň se šířil rychlostí blesku... Svého bratra jsem vzal na ulici. Pak jsem se vrátil do posledního patra. Tam nehořelo, ale našel jsem tam devatenáctiletou dívku, která se dusila, byla na pokraji smrti,“ uvedl Ahmed Zaki, který byl v době požáru v nemocnici na návštěvě. 

Agentura AP připomněla, že Irák nyní zažívá další vlnu epidemie covidu-19, kdy přibývá průměrně více než 8000 nových případů za den. To je v této zemi s 39 miliony obyvatel doposud nejvíce. V Iráku se první oficiálně potvrzený případ koronavirové infekce objevil loni v únoru. Od té doby se tam podle údajů ministerstva zdravotnictví nakazilo přes milion lidí, z nich 15.217 zemřelo. Zdravotnictví této blízkovýchodní země, na němž se podepsala desetiletí války, sankcí i zanedbávání, zažívá kvůli pandemii nebývalý nápor. Vláda vyzývá obyvatele, aby se nechali proti covidu-19 očkovat, zájem o vakcinaci je ale nízký kvůli zažité nedůvěře ke zdravotnímu systému i vakcínám. 

Výběr nejtragičtějších požárů v Asii za posledních deset let

289 mrtvých (11. září 2012) - Nejhorší průmyslový požár v pákistánských dějinách si v textilní továrně v přístavním městě Karáčí vyžádal nejméně 289 obětí. Požár, který se rozšířil po výbuchu kotle na uskladněné chemikálie, mimo jiné odhalil neúnosné podmínky, v nichž zaměstnanci pracovali.

209 mrtvých (25. června 2017) - Při požáru cisternového vozu s pohonnými hmotami u města Bahávalpur v provincii Pandžáb zemřelo 209 lidí a šest desítek bylo zraněno. Zemřeli lidé, kteří se seběhli k havarované cisterně nabírat vytékající palivo.

120 mrtvých (3. června 2013) - Při požáru drůbeží farmy nedaleko města Čchang-čchun v severovýchodní Číně zahynulo na 120 lidí a asi 60 dalších bylo zraněno.

112 mrtvých (24. listopadu 2012) - Požár, který vypukl v devítipodlažním textilním závodě na předměstí bangladéšské metropole Dháky a zabil 112 lidí, vyvolala zřejmě sabotáž místního pracovníka. Takový závěr oznámila vládní vyšetřovací komise, podle níž se tím ale nesnižuje odpovědnost majitele továrny, který zanedbal zajištění bezpečnosti dělníků.

89 mrtvých (9. prosince 2011) - Při požáru v nemocnici v indické Kalkatě zahynulo 89 lidí. Několik představitelů nemocnice bylo obviněno ze zabití, neboť v nemocnici byly porušeny bezpečnostní předpisy. Policie obvinila i nemocniční personál, že namísto toho, aby pacientům pomohl uniknout před ohněm a kouřem, utekl do bezpečí a nechal nemocné jejich osudu.

Nejméně 82 mrtvých (24. dubna 2021) - Požár v nemocnici pro pacienty s covidem-19 v Bagdádu zemřelo nejméně 82 lidí, zraněných je 110. Informovalo o tom v neděli irácké ministerstvo vnitra. Původní informace hovořily o třech desítkách a později o šesti desítkách mrtvých. Oheň zřejmě vypukl kvůli špatně uskladněným lahvím s kyslíkem.

Autor: