Soud v únoru shledal bývalého novináře Mullu (65) vinným ze spáchání zločinů proti lidskosti během války za nezávislost na Pákistánu v roce 1971. Podle verdiktu má na svědomí smrt 350 civilistů, prokurátoři ho během procesu nazývali "řezníkem".
Válka za nezávislost BangladéšeVálka za nezávislost podle nynější bangladéšské vlády měla kolem tří milionů obětí, podle údajů nezávislých institucí se počet zabitých z roku 1971 pohybuje od 300 tisíc do 500 tisíc. Během zásahu Indie v závěru bojů, který znamenal porážku Pákistánu, islamistické milice povraždily desítky intelektuálů podporujících nezávislost, zejména učitelů, umělců, lékařů a novinářů. |
Agentura AP uvedla, že byl popraven večer oběšením v dhácké centrální věznici. Exekuce měla být původně provedena ve středu minutu po půlnoci místního času. Mullovi obhájci se ale v úterý domohli, že soudce popravu na krátko pozastavil. Advokáti tak získali čas, aby znovu požádali nejvyšší soud o přehodnocení rozsudku. Ten dnes ale jejich žádost zamítl.
Poprava pravděpodobně zvedne novou vlnu politicky motivovaného násilí v zemi, která se připravuje na volby vypsané na příští měsíc.
Verdikty soudního tribunálu vyvolávají protestní akce
Soudní tribunál pro zločiny spáchané během války zřídila nynější bangladéšská vláda v roce 2010 s cílem vypořádat se s těmi, kdo za války za nezávislost spolupracovali s pákistánskou armádou a pokoušeli se zabránit tomu, aby se tehdejší Východní Pákistán (dnešní Bangladéš) stal samostatnou zemí. Organizace hájící lidská práva ale poukazují na to, že tento soud nesplňuje normy mezinárodního práva.
ČTĚTE TAKÉ |
Zatím padlo pět verdiktů a všechny vyvolaly po celé zemi protestní akce, které si od začátku roku vyžádaly již přes stovku mrtvých. Mulla se podle AP stal prvním popraveným odsouzencem z těchto procesů.