Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Barceloně separatisté protestovali proti návštěvě krále. Někteří demonstranti pálili podobizny hlavy státu

Svět

  23:01
Barcelona - Tisíce demonstrantů v pondělí v Barceloně bušily do kuchyňských hrnců a skandovaly „Katalánsko nemá krále“ na protest proti návštěvě španělského krále ve správním středisku regionu, kde již týdny neustávají protesty separatistů.

Demonstranti zapalovali podobiznu krále foto: AP Photo/Joan Mateu

Barikády a zápalné lahve. Mohutné protesty v Barceloně přerostly v násilí, situaci řeší vláda

Felipe VI., jeho manželka, královna Letizia, a dvě dcery se v katalánské metropoli zúčastnili předávání cen nadace princezny gironské. V očekávání protestů separatistů byl kongresový palác, kde se ceremonie odehrála, v obležení pořádkových sil.

Král v projevu na ceremonii zdůraznil, že Katalánsko má být pluralistické a konstruktivní vůči španělské demokracii. „Tyto hodnoty nesmí být vzpomínkou z minulosti, ale současnou a budoucí realitou. V této době nesmí být prostor pro násilí, netoleranci či porušování práv a svobod druhých,“ prohlásil.

Někteří demonstranti pálili podobizny krále, jiní mávali vlajkami nezávislého Katalánska. Separatisté chtějí v Katalánsku nastolit republiku. Podle agentury AFP zněla i hesla jako „Smrt Bourbonovi“, „Ne králi, ne strachu“ či „Barcelona bude noční můra pro Felipeho IV“. „Španělský král není v Katalánsku vítán,“ stálo na jednom transparentu.

Dolores Aquilerová označila královu návštěvu v Barceloně za provokaci.
Naštvaní odpůrci krale

Sedmdesátiletá Dolores Aquilerová označila královu návštěvu v Barceloně za provokaci. „Máme politické vězně ve vězení. Nemůžeme to akceptovat,“ řekla agentuře Reuters. „Stali jsme se republikány, protože Madrid s námi zachází jako s kolonií,“ přizvukoval její manžel, osmašedesátiletý penzista Antoni Gonzáles.

Král je terčem útoků separatistů od doby, kdy během předloňského referenda o odtržení Katalánska vyzval k zajištění „ústavního pořádku“.

Do španělského parlamentu pronikli i kandidáti z vězení. Katalánsko ovládli separatisté

Masové protesty propukly poté, co španělský nejvyšší soud v půli října odsoudil na devět až 13 let vězení devět separatistických vůdců. Katalánská krize představuje další komplikaci při přípravách rozdrobené španělské politické scény na nedělní parlamentní volby, již čtvrté v posledních letech. Země je už měsíce bez řádné vlády. Samo Katalánsko je v pohledu na nezávislost silně rozděleno. Červencový průzkum ukázal, že 44 procent Katalánců podporuje oddělení regionu od království, zatímco 48,3 procenta jsou proti tomu.

Autor: