Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
4. listopadu 2019 23:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Barceloně separatisté protestovali proti návštěvě krále. Někteří demonstranti pálili podobizny hlavy státu

Demonstranti zapalovali podobiznu  krále | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti zapalovali podobiznu krále | foto: AP Photo/Joan Mateu

Barcelona Tisíce demonstrantů v pondělí v Barceloně bušily do kuchyňských hrnců a skandovaly „Katalánsko nemá krále“ na protest proti návštěvě španělského krále ve správním středisku regionu, kde již týdny neustávají protesty separatistů.

Felipe VI., jeho manželka, královna Letizia, a dvě dcery se v katalánské metropoli zúčastnili předávání cen nadace princezny gironské. V očekávání protestů separatistů byl kongresový palác, kde se ceremonie odehrála, v obležení pořádkových sil.

Král v projevu na ceremonii zdůraznil, že Katalánsko má být pluralistické a konstruktivní vůči španělské demokracii. „Tyto hodnoty nesmí být vzpomínkou z minulosti, ale současnou a budoucí realitou. V této době nesmí být prostor pro násilí, netoleranci či porušování práv a svobod druhých,“ prohlásil.

Někteří demonstranti pálili podobizny krále, jiní mávali vlajkami nezávislého Katalánska. Separatisté chtějí v Katalánsku nastolit republiku. Podle agentury AFP zněla i hesla jako „Smrt Bourbonovi“, „Ne králi, ne strachu“ či „Barcelona bude noční můra pro Felipeho IV“. „Španělský král není v Katalánsku vítán,“ stálo na jednom transparentu.

Dolores Aquilerová označila královu návštěvu v Barceloně za provokaci.
Naštvaní odpůrci krale

Sedmdesátiletá Dolores Aquilerová označila královu návštěvu v Barceloně za provokaci. „Máme politické vězně ve vězení. Nemůžeme to akceptovat,“ řekla agentuře Reuters. „Stali jsme se republikány, protože Madrid s námi zachází jako s kolonií,“ přizvukoval její manžel, osmašedesátiletý penzista Antoni Gonzáles.

Král je terčem útoků separatistů od doby, kdy během předloňského referenda o odtržení Katalánska vyzval k zajištění „ústavního pořádku“.

Masové protesty propukly poté, co španělský nejvyšší soud v půli října odsoudil na devět až 13 let vězení devět separatistických vůdců. Katalánská krize představuje další komplikaci při přípravách rozdrobené španělské politické scény na nedělní parlamentní volby, již čtvrté v posledních letech. Země je už měsíce bez řádné vlády. Samo Katalánsko je v pohledu na nezávislost silně rozděleno. Červencový průzkum ukázal, že 44 procent Katalánců podporuje oddělení regionu od království, zatímco 48,3 procenta jsou proti tomu.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!