14. února 2017 20:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Španělsko v boji proti Katalánsku. Ústavní soud anuloval rezoluci o referendu

Demonstrace Katalánců za nezávislost na Španělsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace Katalánců za nezávislost na Španělsku. | foto: Reuters

MADRID Španělský ústavní soud zrušil platnost rezoluce katalánského parlamentu z loňského října, na jejímž základě se mělo nejpozději letos v září konat referendum o nezávislosti Katalánska. Soud v úterý podle listu El País rovněž upozornil představitele tohoto autonomního regionu, že uspořádáním referenda se vystaví trestnímu stíhání.

Mluvčí katalánské vlády v reakci na soudní verdikt uvedla, že vláda svůj scénář ohledně referenda a odtržení Katalánska od Španělska dodrží. „Nic nezastaví naši jednoznačnou vůli uspořádat letos v Katalánsku referendum,“ uvedla mluvčí Neus Muntéová. Dodala, že plebiscit by se měl konat do poloviny září.

Ústavní soud v úterý vyhověl stížnosti španělské vlády, kterou přijal k posouzení loni v polovině prosince. Tehdy také ústavní soud platnost rezoluce katalánského parlamentu pozastavil. Vláda v Madridu snahy Katalánska o samostatnost dlouhodobě odmítá s tím, že podle ústavy nemá žádný region právo zorganizovat referendum o něčem, co by ovlivnilo všechny Španěly.

Ústavní soud také oznámil, že je zcela v rukou prokuratury, zda zahájí trestní stíhání předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellové a dalších čtyř členů vedení parlamentu kvůli tomu, že říjnové hlasování katalánských poslanců umožnili.

Trestnímu stíhání už čelí expremiér katalánské vlády Artur Mas a další dvě bývalé katalánské ministryně, s nimiž soud začal minulý týden. Hrozí jim několikaletý zákaz politické činnosti za to, že ignorovali dřívější zákaz španělského ústavního soudu o referendu a uspořádali v listopadu 2014 v Katalánsku nezávazné lidové hlasování. V něm se pro nezávislost vyslovilo asi 80 procent hlasujících, účast ale činila jen zhruba 40 procent. Katalánsko získalo autonomii v rámci Španělského království na základě ústavy platné od roku 1979. Stejně jako dalších 16 regionů má tak svou vládu a svůj parlament.

Podle průzkumů jsou Katalánci ohledně odtržení dlouhodobě rozděleni zhruba půl napůl. Mnozí si stěžují, že jejich bohatý region, produkující zhruba pětinu španělského HDP, odvádí Madridu příliš mnoho na daních, aniž by se mu vrátil odpovídající podíl formou vládních investic.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz