22. března 2017 13:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Piráti napadli věkovou hranici pro senátory. Ústavní soud jejich stížnost odmítl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Šéf Pirátů Ivan Bartoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Pirátů Ivan Bartoš. | foto:  MAFRA: MICHAL SVÁČEK

PRAHA Ústavní soud odmítl stížnost České pirátské strany spojenou s návrhem na zrušení věkové hranice pro vstup do Senátu. Ústava a volební zákon ji stanoví na nejméně 40 let věku. Vyplývá to přehledu plenárních věcí Ústavního soudu, důvodem odmítnutí je dílem neoprávněnost navrhovatele, dílem zjevná neopodstatněnost.

„Rozhodnutí ÚS nás nepřekvapilo, bylo zřejmé, že šance na úspěch je velice nízká. Jako Piráti jsme chtěli především upozornit na to, že český volební systém vytlačuje z politiky mladé lidi. Současně dochází v posledních desetiletích k tak rychlému rozvoji technologií, že se nabízí otázka, zda vytváření zákonodárné instituce, která z podstaty věci nemůže moderním trendům rozumět, nepřináší víc škody než užitku,“ řekl vedoucí mediálního odboru Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Piráti se loni pokusili vyslat do senátních voleb v obvodu Frýdek-Místek Lukáše Černohorského. Voleb se ale zúčastnit nemohl právě kvůli nízkému věku. Magistrát ve Frýdku-Místku jeho přihlášku odmítl registrovat, následnou žalobu zamítl Krajský soud v Ostravě.

Na ústavní soudce se pak obrátil sám Černohorský i samostatně Piráti jako strana. Černohorského soudci označili za neoprávněného navrhovatele, podnět Pirátů odmítli jako neopodstatněný.

„Podle hodnocení Ústavního soudu krajský soud při svém rozhodování, jehož výsledkem je napadené rozhodnutí, postupoval důsledně dle zákona a Ústavy a své rozhodnutí i řádně odůvodnil,“ stojí ve stručném usnesení.

Piráti se domnívají, že konkrétní dovednosti jsou důležitější než věk. „Hranice 40 let pro senátory je iracionálně vysoká. Poslanci, kteří mohou prosadit zákon i přes odmítnutí Senátem, a v důsledku mají silnější pozici, mohou být zvoleni už v 21 letech. Soudci mohou být jmenováni ve věku 30 let a o míře jejich zodpovědnosti snad není třeba diskutovat,“ uvedl loni Černohorský v tiskové zprávě.

Celá řada současných i minulých senátorů neměla s politikou ani veřejnými funkcemi do chvíle zvolení prakticky žádné zkušenosti, často jde o veřejně známé osobnosti, učitele, sportovce, lékaře, argumentovali Piráti. Černohorský se podle nich v politice a veřejném dění angažuje řadu let, dva roky byl předsedou strany, navíc má užitečné znalosti z technologické oblasti.

ČTK
  • 1Diskuse