Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Španělský ústavní soud zrušil katalánský zákon o referendu

Svět

  22:49
MADRID - Španělský ústavní soud pozastavil platnost zákona o referendu o nezávislosti schváleného ve středu katalánským parlamentem. Soudci vyhověli stížnostem španělské vlády a zákon zneplatnili na dobu, kdy budou zvažovat, zda je v souladu s ústavou. Informují o tom španělská média. Španělský generální prokurátor zároveň připravuje obvinění členů katalánského parlamentu za odhlasování zákona.

Katalánci usilují o nezávislost na Španělsku. foto: Reuters

Vláda se na soud obrátila kvůli vyhlášení plebiscitu, který se má konat 1. října. Premiér Mariano Rajoy dnes řekl, že referendum se konat nebude a požádal katalánské politiky, aby přestali situaci vyhrocovat.

Plénum ústavního soudu vládě vyhovělo a soudci budou nyní ústavnost zákona i dekretů stanovujících podrobnosti konání referenda zkoumat. Již předloni přitom soud zrušil rezoluci o nezávislosti přijatou katalánským parlamentem, která měla vést k vyhlášení referenda. Pozastavení zákona může podle španělských norem trvat až pět měsíců, do té doby musejí soudci vynést verdikt.

Soud rovněž výslovně upozornil katalánské politiky a úředníky samosprávy, že pokud se budou podílet na pořádání referenda o nezávislosti, poruší zákon.
Generální prokurátor José Manuel Maza dnes novinářům řekl, že jeho úřad chce katalánské poslance za odhlasování zákona obvinit z trestného činu. Obžalováni mají být i členové katalánské vlády za to, že umožnili debatu o zákonu a hlasování. Katalánští politici by mohli být obžalováni z nerespektování zákonů, zneužití moci a zpronevěry. Maza také požádal bezpečnostní složky, aby vyšetřovaly přípravy katalánské vlády na referendum a zabavily veškerý materiál určený na přípravu referenda.

Pro zákon o referendu zvedlo ve středu ruku 72 poslanců, 11 se jejich hlasování zdrželo. Opoziční poslanci odešli ze sálu.

Katalánská vláda dnes zahájila přípravy na uspořádání říjnového hlasování. Požádala radnice jednotlivých měst, aby do 48 hodin prostřednictvím e-mailu poskytly seznamy míst, kde se bude moci hlasování konat.

Španělská vláda dnes pohrozila soudním stíháním všech, kdo se budou podílet na organizaci referenda.

“Referendum o sebeurčení se konat nebude,“ prohlásil premiér. Rajoy také upozornil starosty katalánských měst, že je jich povinností znemožnit jakoukoli činnost zaměřenou na přípravu referenda. „Nikdo vás nemůže nutit jednat nelegálně,“ řekl. Přijetí zákona označil za „nepřijatelný akt neposlušnosti“.
Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull dnes ujistil, že se referendu konat bude. „Uspořádáme ho, i když bude sněžit nebo foukat vítr, protože je to smlouva mezi námi a občany Katalánska,“ řekl.

Katalánská vláda už zřídila internetovou stránku k referendu a vysílá se i spot, který vyzývá občany, aby šli 1. října hlasovat. Je na něm pomalý záběr na železniční trať, která se rozdvojuje. „Narodil ses se schopností rozhodnout se, vzdáš se toho?“ zní výzva spotu.

Autor: