9. září 2017 10:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Barcelona a další města odmítají pořádat referendum o samostatnosti Katalánska

Mnoho obyvatelů Sabadellu má na referendum jasný názor. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mnoho obyvatelů Sabadellu má na referendum jasný názor. | foto: ČTK

Barcelona Barcelona a nejméně dalších šest větších katalánských měst, jež zastupují třetinu katalánské populace, odmítají poskytnout obecní prostory k pořádání říjnového referenda o samostatnosti Katalánska. Dalších 645 radnic, většinou menších obcí, se chce hlasování účastnit navzdory možným právním postihům.

Katalánský premiér Carles Puigdemont ve čtvrtek požádal vedení všech 948 radnic v Katalánsku, aby mu do 48 hodin odpověděla, zda dají k dispozici místnosti pro konání referenda. Španělský ústavní soud pozastavil v ten samý den platnost zákona o referendu, který schválil katalánský parlament ve středu.

Barcelona se hájí tím, že španělský ústavní soud referendum neumožní, a obává se, že by úředníci státní správy mohli nést právní důsledky. Pozice vedení města vyvolala manifestaci před budovou radnice, kterou v pátek zorganizovalo separatistické uskupení Kandidátka lidové jednoty (CUP).

Lidé procházejí pod katalánskými vlajkami poblíž Barcelony.
Alberto Moix, 56, je pro referendum.

Kladně na Puigdemontovu výzvu dosud odpovědělo 68 procent katalánských obcí, celkem 645 radnic. Ty zastupují přibližně 41 procent katalánské populace.

Konání referenda o nezávislosti hospodářsky silného Katalánska prosazují separatistické strany, které mají v tamním parlamentu většinu. Opozice je ale proti, jak se ukázalo i tento týden při hlasování v katalánském parlamentu. Někteří poslanci v bouřlivé debatě argumentovali tím, že referendum je nelegální a odporuje ústavě.

V názoru na oddělení od Španělska je rozdělena i veřejnost, podle průzkumů veřejného mínění zhruba půl na půl. Při nezávazném lidovém hlasování v roce 2014 se sice pro nezávislost vyslovilo zhruba 80 procent hlasujících, účast ale činila jen asi 40 procent.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz