29. srpna 2018 11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Barmě evakuovali kvůli protržené přehradě přes 50 00 lidí

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

NEIPYIJTO Ve střední Barmě museli kvůli protržené přehradě evakuovat přes 50 000 lidí. Zaplavena je i část dálnice mezi hlavním městem Neipyijto a pětimilionovým Rangúnem. S odvoláním na místní zdroje o tom ve středu informovala agentura Reuters. Mluvčí barmské vlády Zo Thei řekl, že do odpoledne nebyly hlášeny žádné oběti.

Přehrada se protrhla ve středu v půl šesté ráno místního času (asi hodinu po půlnoci SELČ) a na místo byli vysláni hasiči.

 „Přepad přehrady se protrhl a voda zaplavila dvě vesnice poblíž dálnice. Do chrámů a na bezpečná místa v okrsku Yedaše se přesunulo více než 54 000 lidí,“ sdělil člen místního úřadu pro mimořádné události. 

Na fotografiích umístěných na facebook je vidět vojáky, jak pomáhají evakuovat lidi na kajacích a bambusových vorech a přenášejí děti a staré lidi mělkou vodou. 

Protržením přehrady v Barmě byl zničen i most.
Přehrada se protrhla ve středu v půl šesté ráno místního času a na místo byli...

Jeden z místních obyvatel ve dvě hodiny odpoledne místního času (09:30 SELČ) řekl, že voda přestala z přehrady vytékat. „Je vidět, že v nádrži je jenom třetina normálního stavu vody,“ sdělil.

 Podle vládního mluvčího se úřady soustředily na evakuaci a zajištění dopravy po menších silnicích. K uzavřeným úsekům dálnice patří i most. Na jedné z fotografií je vidět, že voda v určité chvíli dosahovala až téměř k němu. 

K přehradě se přijeli podívat i náčelník generálního štábu barmské armády Min Aun Hlain a viceprezident Henry Van Thio. Přehrada byla postavena v roce 2004 a voda z ní se používá k zavlažování polí v okolí. Silné monzunové deště v červenci způsobily v Barmě rozsáhlé záplavy, kvůli nimž z domovů odešlo přes 100 tisíc lidí a 11 jich přišlo o život. V sousedním Laosu se přehrada protrhla v červenci a zemřelo tam 27 lidí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz