29. července 2015 16:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přes tisíc Rusů už padlo v bojích na Ukrajině, tvrdí ruská nevládní organizace

Ukrajinští vojáci v Doněcké oblasti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinští vojáci v Doněcké oblasti. | foto: ČTK

MOSKVA/KYJEV V bojích na východu Ukrajiny přišla o život už tisícovka Rusů, mezi nimi hodně vojáků. Uvedl to ve středu Sergej Krivenko z renomované ruské nevládní organizace na ochranu lidských práv Memorial. „Řeč je až o tisícovce mrtvých. Možná jich bylo i víc,“ řekl agentuře DPA.

Krivenko je také členem prezidentské rady pro lidská práva a občanskou společnost, což je poradní orgán Vladimira Putina. Tvrdí, že ví o řadě ruských vojáků, kteří přišli o život či padli do zajetí v Donbasu na východě Ukrajiny. Počet ruských vojáků v této oblasti odhadl na 6000, zatímco ukrajinské odhady bývají bezmála dvojnásobné.

Kyjev a Západ obviňují Rusko, že podporuje separatisty na východě Ukrajiny zbraněmi, municí i vojáky, ale Moskva stále tato obvinění popírá, nejvýše připouští jen ruské dobrovolníky válčící na straně separatistů.

Nicméně jeden z povstaleckých předáků Alexandr Zacharčenko loni řekl, že po boku rebelů bojují i tisíce ruských dobrovolníků, z nichž část byli profesionální vojáci, válčili však prý o své dovolené.

Putin v květnu zahrnul pod státní tajemství údaje o ztrátách ozbrojených sil během speciálních operací v mírovém období. V průzkumu nezávislého sociologického střediska Levada, zveřejněném tento týden, 52 procent Rusů tvrdilo, že ruská vojska v Donbasu neválčí, ale 26 procent si myslelo opak. Zbytek se zdržel vyjádření.

Počet obětí bojů v Donbasu se podle odhadů blíží 7000. Ukrajinské ministerstvo obrany nedávno ztráty vládních sil vyčíslilo na 2300 zabitých a 270 nezvěstných, kteří nejspíše také zahynuli. Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve středu prohlásil, že počet zabitých civilistů a vojáků se již blíží k 9000.

Zadržení ruských vojáků na Ukrajině

  • Ukrajinské bezpečnostní složky zadržely na východě Ukrajiny dalšího Rusa, který je údajně aktivním příslušníkem ruských ozbrojených sil. 
  • V prohlášení zveřejněném v Kyjevě to uvedl šéf ukrajinské kontrarozvědky SBU Vasyl Hrycak. 
  • V květnu byli v Donbasu podle ukrajinských médií zadrženi jiní dva ruští vojáci, jejich příslušnost k ruské armáda ale Moskva tehdy popřela.

ČTK