20. prosince 2017 12:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Bosně zatkli tři podezřelé z účasti na srebrenickém masakru

Pozůstalí po srebrenickém masakru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozůstalí po srebrenickém masakru. | foto: Reuters

Sarajevo Speciální jednotka bosenské policie ve středu zadržela tři bývalé příslušníky bosenskosrbské armády podezřelé z účasti na srebrenickém masakru v červenci 1995. Oznámila to bosenská prokuratura, podle níž jsou zatčení vyšetřováni kvůli válečným zločinům včetně napomáhání ke genocidě.

Jak informovala bosenská média, vyšetřování se týká zavraždění nejméně 30 civilistů, kteří byli vyřazeni z konvojů lidí odjíždějících z chráněné zóny po obsazení Srebrenice bosenskosrbskými silami.

Dva zadržení jsou v této souvislosti viněni z účasti na genocidě. Třetí je podezřelý z válečných zločinů spáchaných v období celé války (1992-1995) na civilistech a zajatcích. V jeho případě jde konkrétně o vraždění, mučení, týrání a znásilňování osob muslimské (nyní bosňácké) národnosti.

Odhaduje se, že při srebrenickém masakru bylo povražděno kolem 8000 muslimských mužů, včetně chlapců a starců, což mezinárodní justice označila za akt genocidy. Podle bosenského Ústavu pro pohřešované osoby byly doposud exhumovány a identifikovány ostatky 6733 obětí tohoto krveprolití.

Bývalý vrchní velitel armády bosenských Srbů Ratko Mladić byl v listopadu Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) především za tento, ale i za další zločiny odsouzen k doživotnímu vězení.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz