Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Británii hlásí prudký týdenní nárůst počtu nakažených koronavirovou variantou delta

Koronavirus foto: Pixabay.com

Londýn - Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země odložila ukončení posledních protiepidemických restrikcí. Za týden do 16. června eviduje vládní zdravotní agentura Public Health England (PHE) 33 630 nově identifikovaných případů mutace, která byla poprvé zjištěna v Indii. Denní počty případů nákazy koronavirem i bilance hospitalizací jsou v zemi dál na vzestupu.
  18:57

Kvůli obávané variantě delta se rozvolnění v Británii odloží o měsíc. Johnson chce předejít přeplnění nemocnic

V Británii bylo podle dnes aktualizovaných údajů zaznamenáno 75 953 výskytů varianty delta. Nový součet je o 79 procent vyšší než ten z minulého týdne. „Případů rychle přibývá napříč zemí a varianta delta nyní převažuje,“ řekla britská zmocněnkyně pro zdravotní záležitosti Jenny Harriesová. „Je povzbudivé, že stejnou měrou neroste počet hospitalizací a úmrtí, ale budeme to nadále pečlivě sledovat,“ dodala.

Na variantu delta nyní připadá 91 procent vyšetřených vzorků, uvedla PHE. Mutace viru SARS-CoV-2 označovaná dříve jako indická je podle expertů v Evropě i ve Spojených státech nakažlivější než ostatní, včetně té označované jako britská, a také by mohla způsobovat horší průběh nemoci covid-19. Používané vakcíny jsou zřejmě účinné i proti ní, obzvláště při podání dvou dávek.

V reakci na prudký nárůst počtu případů chce britský premiér Boris Johnson urychlit očkování tak, aby každý dospělý v zemi měl alespoň první dávku vakcíny do 19. července. To je také nově stanovené datum, dokdy mají být zrušena poslední proticovidová omezení v Anglii. Původě slibované datum bylo 21. června.

V Británii nepřibývá pouze infekcí takzvanou indickou mutací, ale i koronavirových nákaz obecně. Dnes ministerstvo zdravotnictví ohlásilo 10.476 případů, čímž země po tom čtvrtečním zaregistrovala druhý pěticiferný přírůstek od února. Počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s koronavirem narostl na 1251, a je tak o tři stovky vyšší než na začátku měsíce. Údaje o nákazách a hospitalizacích zůstávají hluboko pod maximy z minulé zimy.

Británie má nejvíc nových případů koronaviru od února, za nárůstem je nebezpečná mutace delta

Podíl alespoň částečně naočkovaných dospělých v Británii tento týden překročil 80 procent. V Anglii se může ode dneška na očkování hlásit kdokoli starší 18 let. PHE zdůrazňuje, že vakcíny jsou stále účinné a poskytují ochranu proti riziku hospitalizace po infikování variantou delta.

V pondělí bylo podle PHE v nemocnicích 806 pacientů s variantou delta, což bylo o 423 více než v předchozím týdnu. Mezi hospitalizovanými bylo 527 lidí, kteří ještě nebyli očkováni, a 84 osob, které už dostaly obě dávky.

Obavy z toho, že se varianta delta stane dominantní, mají i jiné země. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes řekl, že není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane dominantní i v Německu. Vyzval proto k opatrnosti a k nošení roušek. Zatím je podíl mutace delta v Německu šest procent, ale rychle se zvyšuje.

Autor: