Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Terorista Abdeslam u soudu odmítl vypovídat. Prokurátorka žádá o 20 let vězení

Svět

  10:18aktualizováno  15:58
BRUSEL - Za přísných bezpečnostních opatření začal v pondělí v Bruselu proces se Salahem Abdeslamem, jediným přeživším podezřelým z teroristických útoků z listopadu 2015 v Paříži. V belgické metropoli čelí obžalobě ze střelby na bruselské policisty při zatýkání v březnu 2016.

Salah Abdeslam v soudní síni. foto: Reuters

Belgická prokurátorka v bruselském procesu požádala pro obžalované z terorismu Salaha Abdeslama a Sofiana Ayariho 20 let odnětí svobody. 

Na počátku předsedající soudce podle agentury AFP uvedl, že si obžalovaný prostřednictvím svého advokáta nepřeje, aby fotoreportéři pořizovali jeho snímky.

Belgie vydala Francii společníka Salaha Abdeslama. Zatkla ho při razii v Molenbeeku

„Jste Salah Abdeslam, narozený v Bruselu 15. září 1989?“ dotázala se soudkyně Marie-France Keutgenová. „Nechci odpovídat na otázky,“ odpověděl obžalovaný, který odmítl povstat.

Abdeslama nad ránem převezla elitní jednotka z vězení Fleury-Mérogis v pařížské oblasti do justičního paláce v Bruselu, kam dorazil o čtyři hodiny později, uvedla agentura AFP. 

Bruselský soud je považován jen za předehru soudního procesu, který obžalovaného čeká ve Francii za pařížské atentáty. Provází jej však i velké očekávání, zda drobný delikvent, který se stal „veřejným nepřítelem č. 1“, u soudu přeruší své mlčení, jaké zachovával při výsleších.

Osmadvacetiletý Francouz marockého původu se podle vyšetřovatelů podílel na teroristických útocích v Paříži ze 13. listopadu 2015, při kterých zahynulo 130 lidí. 

Na rozdíl od svého bratra i dalších členů teroristické buňky při atentátu nebyl zabit ani nespáchal sebevraždu, ale odjel z Paříže do Bruselu. Několik měsíců se pak úspěšně skrýval. Abdeslama se nakonec podařilo v bruselské čtvrti Molenbeek.

Hlídka u soudu, kde proběhlo první přelíčení s teroristou Abdeslamem.
Kresba, na které je vyobrazen Salah Abdeslam v soudní síni.

U soudu se mají Abdeslam s Ayarim zodpovídat z pokusu o vraždu policistů a nedovoleného ozbrojování, obojí „v souvislosti s terorismem“. Abdeslama vydala Belgie předloni kvůli teroristickým útokům v Paříži do Francie. K procesu má být denně převážen z věznice v severofrancouzském Vendin-le-Vieil do bruselského justičního paláce.

Odklad začátku procesu, který byl původně naplánovaný na prosinec, si vyžádal nový Abdeslamův obhájce Sven Mary, aby se seznámil se spisem. Mary už Abdeslama zastupoval, loni v říjnu ale od jeho obhajoby upustil, neboť Francouz odmítal komunikovat. Proces je zatím naplánovaný do pátku. Podle některých belgických médií by ovšem po dnešním začátku mohly následovat další průtahy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!