8. dubna 2016 13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Belgie dočasně pozastavila vydání Salaha Abdeslama do Francie

Sven Mary, belgický obhájce Salaha Abdeslama. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sven Mary, belgický obhájce Salaha Abdeslama. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Proces vydání Salaha Abdeslama z Belgie do Francie byl dočasně pozastaven. Podle agentury AP to v pátek oznámil francouzský ministr spravedlnosti Jean-Jacques Urvoas s tím, že důvodem je Abdeslamovo vyšetřování v Belgii kvůli případu přestřelky v Bruselu 15. března. Abdeslam je považován za jediného přeživšího teroristu z loňských útoků v Paříži, při kterých útočníci zabili 130 lidí.

Prodloužení vydávacího procesu o několik týdnů ve čtvrtek oznámil Abdeslamův právní zástupce Sven Mary. Urvoas v pátek poznamenal, že ačkoli vydání bylo pozastaveno, zpochybňováno není. O vydání rozhodl před týdnem belgický soud, sám Abdeslam se předání francouzským úřadům nebrání.

Belgiští vojáci před budovou soudu, kde probíhal proces ze Salehem Abdeslamem...
Salah Abdeslam.

Francie nyní podle AP může požádat o Abdeslamovo dočasné převezení do země, aby mohl být vyslechnut a obžalován.

Při atentátech 13. listopadu 2015 v Paříži skupina džihádistů povraždila 130 lidí a další stovky osob zranila. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Abdeslam si během atentátu sebevražedný útok rozmyslel a uprchl do Bruselu, kde byl v březnu dopaden.

ČTK