Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Belgie dočasně pozastavila vydání Salaha Abdeslama do Francie

Slovensko

  13:20
PAŘÍŽ - Proces vydání Salaha Abdeslama z Belgie do Francie byl dočasně pozastaven. Podle agentury AP to v pátek oznámil francouzský ministr spravedlnosti Jean-Jacques Urvoas s tím, že důvodem je Abdeslamovo vyšetřování v Belgii kvůli případu přestřelky v Bruselu 15. března. Abdeslam je považován za jediného přeživšího teroristu z loňských útoků v Paříži, při kterých útočníci zabili 130 lidí.

Sven Mary, belgický obhájce Salaha Abdeslama. foto: Reuters

Spolupachatel pařížských útoků Abdeslam prý pobýval na Slovensku

Prodloužení vydávacího procesu o několik týdnů ve čtvrtek oznámil Abdeslamův právní zástupce Sven Mary. Urvoas v pátek poznamenal, že ačkoli vydání bylo pozastaveno, zpochybňováno není. O vydání rozhodl před týdnem belgický soud, sám Abdeslam se předání francouzským úřadům nebrání.

Belgiští vojáci před budovou soudu, kde probíhal proces ze Salehem Abdeslamem...
Salah Abdeslam.

Francie nyní podle AP může požádat o Abdeslamovo dočasné převezení do země, aby mohl být vyslechnut a obžalován.

Při atentátech 13. listopadu 2015 v Paříži skupina džihádistů povraždila 130 lidí a další stovky osob zranila. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Abdeslam si během atentátu sebevražedný útok rozmyslel a uprchl do Bruselu, kde byl v březnu dopaden.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...