9. dubna 2016 17:16, aktualizováno  19:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Belgie obvinila čtyři muže z účasti na terorismu. ‚Muž v klobouku‘ odhalen

„Muž v klobouku“ na záznamu bezpečnostních kamer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Muž v klobouku“ na záznamu bezpečnostních kamer. | foto: Reuters

BRUSEL Belgická prokuratura v sobotu obvinila Mohameda Abriniho a další tři lidi z členství v teroristické organizaci a z účasti na březnových teroristických útocích v Bruselu. Mohamed Abrini se přiznal, že byl oním hledaným „mužem v klobouku“ z březnových atentátů na bruselském letišti.

Další obviněné identifikovala prokuratura jako Osamu K., Bilala E.M. a Hervého B.M.

Belgická policie v pátek dopadla belgického občana Abriniho, který už byl hledán jako podezřelý v rámci vyšetřování atentátů v Paříži loni v listopadu. Potvrdilo se, že Abrini je i „mužem v klobouku“, bude tedy klíčovým podezřelým při odhalování strůjců atentátů v Bruselu a Paříži. Útoky v obou metropolích si celkem vyžádaly 162 obětí a stovky zraněných. Ke každému se přihlásila organizace Islámský stát (IS).

„Konfrontovali jsme ho s důkazy na videu, které připravil náš zvláštní tým. Musel přiznat, že je to on,“ uvedl podle agentury Reuters mluvčí belgické federální prokuratury.

Policie v pátek zatkla rovněž Osamu K., spatřeného se sebevražedným pumovým atentátníkem, který v březnu zaútočil v bruselském metru. Podle médií je to švédský občan žijící v Belgii Osama Krayem.

Dalším zatčeným, který byl dnes obviněn, je podle belgických médií Bilal El Makhoukhi. Ten byl už loni v lednu odsouzen na pět let vězení za účast v zakázané organizaci Sharia4Belguim (Šaría pro Belgii), která rekrutovala lidi pro boj na straně džihádistů v Sýrii a v Iráku. El Makhoukhi si mohl trest odpykávat v domácím vězení a minulý měsíc byl propuštěn, řekl dnes agentuře Reuters ministr spravedlnosti Koen Geens.

Čtvrtým obviněným je občan Rwandy Hervé B. M. Další dva lidé, které policie v pátek zatkla, byli po výslechu propuštěni, uvedla prokuratura.

Belgická policie dnes provedla rozsáhlou razii v bruselské čtvrti Etterbeek, kde se zaměřila na jeden obytný dům s obchodem v přízemí. Razii ale odpoledne ukončila, aniž někoho zadržela.

ČTK