2. dubna 2016 12:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bratr Abdeslama: Sebevražedný útok si rozmyslel, v Paříži mohlo být víc obětí

Muž hledaný ve spojitosti s teroristickými útoky se jmenuje Abdeslam Salah. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž hledaný ve spojitosti s teroristickými útoky se jmenuje Abdeslam Salah. | foto: ¨Francouzská policie

PAŘÍŽ/PRAHA Salah Abdeslam, který je podezřelý z podílu na teroristických útocích v Paříží, se podle svého bratra Mohameda rozhodl nevyhodit do povětří dobrovolně. „Kdybych chtěl, mohlo tam být mnohem více obětí,“ řekl údajně podle belgických médií Abdeslam bratrovi. Listopadové útoky si vyžádaly na 130 mrtvých. Abdeslam byl dopaden letos v březnu v Belgii, odkud bude vydán do Francie.

„Můj bratr se rozhodl dobrovolně nedokončit sebevražedný útok,“ cituje údajné páteční prohlášení Mohameda Abdeslama, bratra jednoho z hlavních strůjců pařížského masakru, The Guardian.

Toho času nejhledanější muž Evropy Salah Abdeslam byl dopaden 18. března v Bruselu po čtyřměsíčním skrývání. Jen čtyři dny poté zaútočili další sebevražední atentátníci IS na bruselské letiště a metro. Útoky si vyžádaly 35 mrtvých a 340 zraněných.

Abdeslam, zřejmě jediný přeživší pachatel pařížských teroristických útoků, je podle slov svého bratra připraven spolupracovat s vyšetřovateli, podíl na bruselských útocích však odmítá.

O schválení Abdeslamova převozu do Francie informovala belgická prokuratura ve čtvrtek. Nyní belgické a francouzské úřady společně zvažují, jak převoz uskutečnit Plánovaný termín vydání bude z bezpečnostních důvodů nejspíš držen v tajnosti.

Lidovky.cz
M. Lišková Lidumil. 12:51 2.4.2016