30. prosince 2010 9:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V centru Atén explodovala bomba, výbuch poškodil budovu soudu

Policejní pyrotechnik.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní pyrotechnik. | foto: ČTK

ATÉNY Před soudní budovou v centru Atén dnes ráno explodovala bomba. Vzhledem k včasnému telefonickému varování byla zóna vyklizena a nikdo nebyl zraněn, sdělila policie. Výbuch však byl silný a poškodil několik automobilů a vyrazil okna. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

"Televizi zavolal anonym, který varoval před explozí nálože umístěné v motorce zaparkované u soudní budovy asi 40 minut před výbuchem," uvedl policejní důstojník, který si nepřál být jmenován. Policie budovu před explozí evakuovala, dodal.

Výbuch poškodil fasádu budovy, vyrazil okna domů v okolí a poškodil nejméně osm automobilů. Na záběrech televize je vidět, jak z místa exploze stoupá hustý dým.

Bombami útočí radikální anarchisté
"Exploze byla spíš silná. Mám krám sto metrů daleko a všechno mi spadlo z regálů," uvedl jeden obchodník pro televizi Alter, které anonym telefonoval a varoval před bombou.

K tématu:

V Řecku jsou v poslední době bombové útoky časté. Nejčastěji útočí různé extremistické a anarchistické skupiny. Naposledy na počátku listopadu anarchistická Konspirace ohňových buněk zaslala více než desítku balíčků s výbušninami francouzskému prezidentu Nicolasi Sarkozymu, německé kancléřce Angele Merkelové a italskému premiérovi Silviu Berlusconimu, jakož i několika ambasádám v Aténách.

Rok 2010 v obrazech

V Aténách má 17. ledna začít proces s tuctem údajných členů radikální anarchistické skupiny Konspirace ohňových buněk. Proces se ale nebude konat v budově, u níž dnes vybuchla nálož. Loni počet útoků extrémně levicových a anarchistických skupin v Evropské unii vzrostl podle údajů Europolu o 43 procent, zejména v Itálii, Řecku a Španělsku.

ČTK, Lidovky.cz