Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

V centru francouzského Lyonu vybuchl podezřelý balíček. Třináct zraněných, včetně osmileté dívky

Svět

  19:10aktualizováno  21:50
Lyon (Francie) - V centru francouzského města Lyon v pátek explodovala zřejmě podomácku vyrobená bomba. Při explozi bylo zraněno nejméně osm lidí, agentura Reuters uvádí 13 zraněných. Policie pátrá po přibližně třicetiletém muži, který na lyonskou pěší zónu bombu přinesl. Prezident Emmanuel Macron označil incident za útok bez obětí na životech. Podle francouzského ministerstva vnitra nejsou zranění vážná. Případ začalo vyšetřovat protiteroristické oddělení pařížské prokuratury.

Hasičská vozidla poblíž místa výbuchu. foto: Reuters

Podezřelý balíček vybuchl na pěší ulici Victora Huga plné obchodů a restaurací okolo 17:30 SELČ. Mezi lidmi, které bomba zranila, je podle médií i osmiletá dívka. Okolí výbuchu je plné policejních vozů včetně zvláštních jednotek. Přístup do okolních ulic policie uzavřela, mimo provoz jsou okolní stanice metra. Na místo vyrazil z Paříže zvláštní protiteroristický tým tamní prokuratury.

Podle svědků citovaných listem Le Figaro zanechal neznámý muž před jednou z místních pekáren balíček a odešel. Asi deset minut poté předmět explodoval. Policejní zdroj deníku uvedl, že bomba obsahovala hřebíky a šrouby.

Policie podle záběrů bezpečnostních kamer určila pravděpodobného pachatele a jeho přibližný věk, přesnou identitu však kvůli nízké kvalitě záznamu podle médií nezjistila.

Zvýšená ostraha veřejných míst

Jeden ze svědků, který seděl na terase několik set metrů vzdálené kavárny, popsal hlasitou explozi, po níž následovala ještě jedna menší. „Pak bylo vidět, že všichni utíkají směrem k náměstí,“ řekl Le Figaro.

„Jsou tam zranění lidé a já bych proto pochopitelně rád věnoval myšlenku zraněným, jejich rodinám,“ řekl Macron v rozhovoru na videokanálu YouTube.

Na místo vyrazil ministr vnitra Christophe Castaner, který krátce po útoku nařídil policejním prefekturám posílit ostrahu veřejných míst a velkých sportovních, kulturních či náboženských akcí. Mezi prvními zpřísnila policie bezpečnost večerního koncertu britského zpěváka Eda Sheerana na lyonském fotbalovém stadionu.

Premiér Edouard Philippe kvůli útoku zrušil svou účast na večerním předvolebním mítinku Macronovy strany, který je posledním dílem kampaně před nedělními volbami do Evropského parlamentu.

Autor: