Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V českém pavilonu EXPO v Šanghaji začaly týdny českého designu

Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 | foto: Reuters

ŠANGHAJ Otevřením výstavy s názvem Archiv zázraků dnes v českém pavilonu na Všeobecné světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji začaly týdny českého designu. V režii Designbloku Praha a skupiny Olgoj Chorchoj se v multimediální hale představí deset českých designérů.

Podle manažerky doprovodných programů pavilonu Martiny Hončíkové byly všechny exponáty vyrobeny výhradně pro EXPO.

"Výstava vznikala rok a pracovali jsme na ní s deseti předními designéry," uvedla kurátorka výstavy Jana Zielinski, která je jedním ze zakladatelů pravidelné pražské přehlídky českého designu Designblok.

"Zajímalo nás, jak zpracují témata, která ovlivňují náš život, a kromě tohoto zadání měli pro tvorbu úplnou svobodu." Zúčastnění návrháři se vypořádali s různými tématy, pro které si zvolili nejrůznější materiály. Například módní návrhářka Liběna Rochová zobrazila pomocí papíru téma létání. Známá minimalistická šperkařka českého původu Eva Eisler si zvolila téma Světlo a prostor, které zobrazila ve skle a v plastu corianu. Návrhářka Hana Zárubová si pro téma Obraz vybrala nanotechnologie a duté vlákno a sklář Rony Plesl zůstal u broušeného a foukaného skla pro zobrazení tématu půda. Mezi dalšími vystavujícími jsou Daniel Piršč, fotograf Salim Issa, René Šulc, Hippos Design a skupina Olgoj Chorchoj.

Pojítkem instalací je bílý terén pod skleněným stromem a černobílý filmový příběh režiséra Tomáše Luňáka promítaný na jeho pozadí.

"Jde o design příběhů, a kde jinde lépe vyprávět příběhy, než pod stromem, a z čeho jiného by měl být český strom než ze skla," nastínil další kurátor z Designbloku Jiří Macek.

Týdny českého designu potrvají do 31.srpna. Kromě Archivu zázraků zahrnují i módní přehlídku na šanghajské historické nábřežní třídě a následnou instalaci modelů.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!