5. února 2018 14:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Dagestánu ruští vyšetřovatelé pozatýkali špičky vlády. Včetně premiéra

Ruská policie (ilustrační snímek).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská policie (ilustrační snímek). | foto: AP/ČTK

MOSKVA/PRAHA Ruský vyšetřovací výbor, ruská obdoba americké FBI, v pondělí oznámil, že zadržel předsedu vlády autonomního Dagestánu Abdusamada Gamidova a jeho náměstky. „V rámci vyšetřování případu rozkrádání rozpočtových prostředků byli zadrženi členové regionální vlády,“ řekla mluvčí výboru Svetlana Petrenková agentuře Interfax.

Kromě premiéra a dvou jeho náměstků je podle mluvčí podezřelý také bývalý ministr školství a další hodnostáři. „Během domovní prohlídky u Gamidova byla zabavena zlatá pistole TT, pistole Beretta, kulomet a dvě útočné pušky kalašnikov, jakož i munice,“ dodala Petrenková.

Podle agentury Interfax mají být zatčení převezeni do Moskvy, kde je nejspíše čeká vazební věznice. Protikorupční operace v neklidné autonomní republice na severním Kavkazu se dotkla celkem sedmi hodnostářů a jejich výslechy následovaly po zatčení starosty Machačkaly, obviněného z pozemkových machinací za desítky milionů rublů.

Zadrženým hodnostářům podle listu RBK hrozí až 20 let vězení, pokud budou obviněni z rozkrádání v organizované skupině.

Na čistce a přerozdělení moci v Dagestánu se podle serveru Newsru.com podílejí kromě vyšetřovacího výboru také tajné služba FSB a ministerstvo vnitra.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?