4. dubna 2016 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V daňových rájích se hřáli i britští politici, uniklo v rámci Panama Papers

Britský premiér David Cameron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér David Cameron. | foto: Reuters

LONDÝN Takzvaných daňových rájů využívalo i šest členů britské Sněmovny lordů, několik bývalých konzervativních poslanců a desítky sponzorů britských politických stran. V materiálech uniklých z právní firmy Mossack Fonseca, jejichž část v neděli zveřejnilo několik předních světových médií, je údajně také jméno již zesnulého otce premiéra Davida Camerona. Britská média ale upozorňují, že Cameron starší se ničeho nezákonného nedopustil.

Na otázku agentury Reuters, zda má Cameronova rodina stále peníze v takzvaných offshoreových fondech zřízených premiérovým otcem, Cameronova mluvčí odpověděla, že je to premiérova soukromá věc.

Kauza Panama Papers rozkrývá dvě dekády anonymizace majetku světových elit.
Mosack Fonseca je čtvrtý největší světový hráč na poli zakládání offshorových...

Britský daňový úřad v pondělí zároveň uvedl, že je připraven prověřit případná podezření z praní špinavých peněz nebo daňových úniků vyplývající z dokumentů. O zpřístupnění materiálu prý již požádal Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ), které jej spolu se světovými médii zveřejnilo.

Běžná praxe?

Multimilionář Ian Cameron, který zemřel v roce 2010, podle informací britských médií z roku 2012 vlastnil síť několika investičních fondů v daňových rájích. V materiálech uniklých z firmy Mossack Fonseca se údajně hovoří o jeho investičním fondu Blairmore Holdings. Ian Cameron prý firmu využil k tomu, aby zajistila, že tento fond nebude sídlit v Británii a platit tam daně. Taková praxe je dnes naprosto běžná mezi hedgeovými fondy, které tvrdí, že díky nižšímu zdanění jsou schopny přilákat více klientů.

Předseda vlády Cameron se ale nyní patrně ocitne pod značným tlakem, aby zrušil britské daňové ráje, včetně těch v korunních dependencích Jersey, Guernsey a ostrov Man. Cameron už před několika lety prohlásil, že zřizování takzvaných offshoreových společností není podle něj „čestné a správné“. Příští měsíc uspořádá summit o britských daňových rájích, v nichž je zaregistrována více než polovina ze zhruba 300.000 firem zmíněných v uniklých dokumentech.

Aféra Panama Papers:

Logo společnosti Mossack Fonseca, protagonistky dosud největšího úniku tajných...

V Británii, podobně jako v řadě dalších zemí, jsou nelegální daňové úniky, tedy snaha obejít daňovou povinnost. Naopak snaha si daně zákonnými prostředky co nejvíce snížit je zcela v souladu se zákonem. Britský ministr zahraničí Philip Hammond v této souvislosti dnes podotkl, že lidé využívající daňových rájů by si díky podobným únikům měli uvědomit, jak jsou kvůli těmto svým aktivitám zranitelní. Stínový ministr financí, labourista John McDonnell, v britském tisku poznamenal, že zjištění vyplývající z panamských dokumentů jsou „velmi vážná“. Cameronovi se podle něj nepodařilo splnit slib, že se s fenoménem daňových rájů vypořádá.

Informace z uniklých dokumentů zveřejnilo spolu s více než stovkou médií v 78 zemích světa Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ). To zároveň zdůraznilo, že osoby uvedené v materiálech se žádné nezákonné činnosti nemusely dopustit.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz