Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚V dobré víře.‘ Francouzi budou mít právo na omyl při jednání s úřady

Svět

  11:59
PAŘÍŽ - Francouzští poslanci v noci na dnešek v prvním čtení odsouhlasili návrh zákona, podle nějž mají občané jednající „v dobré víře“ při plnění svých povinností vůči státu právo na jeden omyl, aniž by jim hrozily sankce. Smyslem normy je podle francouzského tisku posílit vztah mezi občanem a státem.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Právo na omyl se nevztahuje na všechny případy, netýká se například ohrožení veřejného zdraví nebo neoprávněného pobírání sociálních dávek, píšou francouzská média. 

Poslanec Stanislas Guerini z vládní strany Republika v pohybu (REM) během jednání zdůraznil, že návrh zákona nestanoví „právo na podvod“.

Kritici normy ovšem tvrdí, že problematický může být výraz „v dobré víře“, který není přesně definovaný a úřady si jej mohou vykládat libovolně. Podle Gueriniho to ale byl záměr vlády, která chce poskytnout úřadům volnější ruce při vyhodnocování jednotlivých případů.

O dalších částech zákona budou poslanci ještě jednat. Týkají se především daňových záležitostí, například snížení úroků z prodlení.

Autor:
Témata: En Marche!

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!