Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tisíce Britů chtějí francouzské občanství. Desetinásobně více než před brexitem

Svět

  18:30
PAŘÍŽ/PRAHA - Každý rok se navyšuje počet Britů, kteří si přejí získat další občanství, aby mohli zůstat součástí Evropské unie. Francie je společně s Irskem nejvíce chtěnou destinací pro Brity. Úředníci ministerstva vnitra museli v loňském roce vyřídit až desetinásobný počet žádostí, než bývalo před brexitem.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Rok od roku je jich více. Jejich země opouští Evropskou unii, ve které se rozhodli žít. Občané Velké Británie tak žádají napříč státy EU o občanství. Jedním z míst, kde se počet žádostí zvýšil o 1000 % je Francie. Podle francouzského ministerstva vnitra počet Britů, kteří žádají o francouzské občanství, za poslední tři roky vzrostl téměř desetinásobně.

Irsko letos vydalo rekordní počet pasů, zřejmě i kvůli brexitu

Podle statistik ministerstva žádalo o francouzské občanství v roce 2015 pouze 386 Britů. V roce 2016, kdy si Spojené království v referendu odhlasovalo odchod z Evropské unie, již ve Francii podalo žádost o občanství na 1363 Britů.

V loňském roce se počet žádostí oproti roku 2016 více než zdvojnásobil na 3173. Britským občanům bylo vyhověno celkem v 1518 případech. Důvodem vysokého počtu žádostí je podle francouzského deníku Le Figaro jednoznačně brexit.

Velké množství žadatelů o nové občanství podle Le Figaro motivuje možnost vyhnout se dlouhým frontám na letištích, ale také snaha zajistit si práva na sociální benefity a přístup ke zdravotnictví poté, co Británie opustí EU.

Neobvyklý fenomén

Britka Fiona Mougenotová, která vede konzultační společnost pro imigraci do Francie, nikdy za patnáct let svých zkušeností nikdy nezaznamenala takový nárůst žádostí o občanství. Podle ní si většina žadatelů přeje získat občanství jedné ze zemí Evropské unie, aby předešli administrativním a byrokratickým komplikacím.

„Praktické záležitosti jsou pro naše klienty velmi důležité,“ uvedla Mougenotová pro deník The Guardian „Ale pro většinu je hlavní motivací zůstat Evropanem. Mnozí z nich jsou zděšení z výsledku referenda a budoucností brexitu. Cítí se podvedení a nechtějí opustit Evropu.“

Podle statistik během roku následujícím po referendu o brexitu požádalo o občanství v některé ze zemí Evropské unie na 17 tisíc Britů. Nejpopulárnější zemí, kde se obyvatelé Spojeného království snaží získat druhé občanství je Irsko, kde podalo žádost na devět tisíc Britů.

Irsko letos vydalo rekordní počet 779 tisíc cestovních pasů. S odvoláním na údaje místní vlády o tom informoval list The Guardian. Oproti loňskému roku počet vydaných cestovních dokumentů ostrovní země stoupl o šest procent, oproti předloňskému dokonce o patnáct procent. Na nárůstu se zřejmě podepsal i chystaný odchod Británie z Evropské unie.

Nárůst v žádostech o zisk občanství podle Guardianu zaznamenaly všechny evropské země, u nichž jsou data veřejně dostupná. Nejdramatičtější nárůst zaznamenala Francie a Irsko, kde došlo až desetinásobnému nárůstu žádostí. V Itálii k osminásobnému, pětinásobnému v Německu a dvojnásobnému, či trojnásobnému ve Švédsku, Dánsku, Finsku, Nizozemsku a Rakousku.