16. ledna 2018 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zradikalizovaný vězeň ve Francii zranil sedm dozorců. Zpacifikovalo ho až 9 mužů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 31Diskuse
(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PAŘÍŽ Sedm dozorců napadl a ranami pěstí zranil radikalizovaný vězeň v nápravném zařízení ve městě Mont-de-Marsan na jihozápadě Francie. Útok se odehrál už v pondělí, jen několik dní poté, co na severu Francie extremista pobodal tři vězeňské strážce.

S odvoláním na odbory CGT o tom dnes informovala agentura AFP. Proti nedostatku bezpečnosti zaměstnanci věznic už druhým dnem protestují.

Agresivního vězně z trestnice v Mont-de-Marsan muselo nakonec zpacifikovat devět dozorců. Vězeň začal útočit, když rozezněl bezpečnostní rámy pytel, se kterým se vydal do tělocvičny. Muž se odmítal podrobit prohlídce a zaměstnance káznice napadl.

„Tři dozorci utrpěli zlomeniny a čtyři další pohmožděniny,“ řekl zástupce odborů CGT ve věznici Ludovic Motheron.

Podle francouzského ministerstva spravedlnosti, které hovořilo o pěti zraněných, je trestanec velmi násilnický. Agresivně se prý začal chovat, když se ve věznici zradikalizoval.

K napadení sedmi dozorců ve věznici Mont-de-Marsan došlo v den, kdy zaměstnanci káznic na výzvu odborů zahájili blokádu několika nápravných zařízení po celé Francii. Chtěli tak protestovat proti údajně špatným pracovním podmínkám, především zhoršující se bezpečnostní situaci ve věznicích. Protest se v pondělí dotkl s různou intenzitou 139 ze 188 věznic ve Francii a na mnoha místech pokračuje i dnes.

Pondělní blokáda věznic reagovala na útok z minulého týden, při kterém se německý islamista Christian Ganczarski vrhl na dozorce ve věznici ve Vendin-le-Vieil na severu Francie a tři lehce zranil nůžkami a žiletkou. Ganczarski byl odsouzen za podíl na atentátu z roku 2002 na tuniském ostrově Džerba, při kterém zahynulo 21 lidí. Hned v pondělí byl Ganczarski obviněn z pokusu o vraždu a převezen do jiné věznice.

V nápravném zařízení s nejvyšším stupněm ostrahy ve Vendin-le-Vieil bude během svého procesu v Belgii pobývat Salah Abdeslam, jediný přeživší podezřelý ze spáchání teroristických útoků v Paříži z roku 2015. Podle odborů ale není možné, aby jej věznice za stávajících podmínek „nejstřeženějšího vězně v celé Francii“ přijala. Abdeslam bude souzen v únoru v Bruselu, denně tam bude převážen vrtulníkem.

ČTK
  • 31Diskuse

Najdete na Lidovky.cz