7. ledna 2018 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francouzská fanatička přivedla k Islámskému státu 200 žen. Soudit ji budou Kurdové

Emilie Koningová dokázala přetáhnout k Islámskému státu 200 krajanek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emilie Koningová dokázala přetáhnout k Islámskému státu 200 krajanek. | foto: Youtube.com/SasanaProductions

PAŘÍŽ/PRAHA Náborářka džihádistů Emilie Königová, jež měla pro takzvaný Islámský stát získat na dvě stovky svých krajanek, byl zatčena v syrském Kudistánu. A právě tam bude souzená. Francie totiž odmítla její žádost o vydání.

Zločinný chalífát Islámský stát už sice v Sýrii a Iráku prakticky zanikl, jeho bojovníci ale nepřestávají zaměstnávat evropskou justici. Zvláště aktuální je toto téma pro Francii, z níž odjelo od roku 2014 do Sýrie nebo Iráku na 1700 převážně mladých lidí. Část z nich zahynula, někteří se vrátili. Další pokračují v boji nebo se přesunuli do Jemenu či Afghánistánu. Jsou mezi nimi i ženy.

Právě k osudu zatčených džihádistek, z nichž některé by se rády vrátily do Francie, se ve čtvrtek vyslovil vládní mluvčí Benjamin Griveaux. Ženy, jež zatkly kurdské síly v Sýrii, prý mohou být souzeny v syrském Kurdistánu, pokud tamní justice „dokáže zajistit spravedlivý proces a respektovat právo na obhajobu“.

„Bez ohledu na trestné činy, jež byly spáchány, a to i ty nejodpornější, je nezbytné, aby byla zajištěna ochrana pro francouzské státní příslušníky v zahraničí,“ citoval mluvčího deník Le Monde.

Vláda tak reagovala na případ nejhledanější francouzské džihádistky Emilie Königové, jež měla pro takzvaný Islámský stát získat na dvě stovky svých krajanek. Königovou ale loni v prosinci zadrželi kurdští bojovníci a 33letá žena je nyní se svými třemi dětmi držena v jednom z uprchlických táborů. Prostřednictvím advokáta zažádala francouzské úřady o repatriaci a soud ve své rodné zemi. To ale stát odmítl.

Rodačka z ateistické rodiny v bretaňském Lorientu přežila podle své matky loni v červenci bombardování domu v syrském Azazu, z něhož vyvázla s popáleninami. Od té doby se prý chce vrátit a svoji rodinu, přátele i zemi žádá o odpuštění. Její otec, který odešel od manželky, když byly dceři dva roky, stanovisko vlády podporuje: „Udělala to, co chtěla, teď už je pozdě. Je v Sýrii? Ať tam zůstane,“ řekl listu Ouest France.

Königová se vydala do syrského Aleppa v roce 2012. V té době už byla zanícená salafistka aktivní na internetu a přemlouvala ke stejnému kroku další mladé ženy. Třicátnice, podle svých pedagogů psychicky křehká Bretonka, se vyučila prodavačkou, poté načas propadla drogám a vdala se za Francouze alžírského původu. Ten byl loni odsouzen k pětiletému vězení za obchod s drogami.

Königová konvertovala v 17 letech k islámu, začala používat křestní jméno Samra, naučila se arabsky av roce 2010 se začala v ulicích Lorientu objevovat v nikábu a docházet do mešity.

Hledala džihádistickou lásku

V roce 2012 se s ní setkala dokumentaristka Agnes de Féová v rámci připravovaného snímku o radikálních islamistkách. Königová jí mimo jiné vyprávěla o svém zármutku ze smrti Usámy bin Ládina a lásce ke zbraním.

Po útěku do Sýrie se provdala za jednoho z francouzských bojovníků IS, jemuž porodila syna. Islamista později padl v boji a Königová se vdala znovu, nyní vychovává ještě rok stará dvojčata. V Sýrii se vypracovala ve vlivnou propagandistku džihádistů a objevila se i v několika videích.

Podle sociologa Raphaëla Liogiera Königová především hledala „velkou džihádistickou lásku“. „Zapsala se na salafistické weby proto, aby našla muže,“ řekl badatel časopisu Paris Match. Mladá žena je podle něj radikálnější než všechny ostatní islamistky, s nimiž se během výzkumu setkal.

„Měla spíš profil muže džihádisty. Nebyla ideologická, ale toužila po pomstě. Postavy džihádistů respektovala a přijímala víc než texty a heroická estetika převyšovala ideologii,“ popsal ji Liogier.

Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky