8. ledna 2018 6:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Fenomén vězeňského islámu se dostal do Austrálie. Proč vězni konvertují k této víře?

Věznice v Queenslandu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věznice v Queenslandu. | foto: Reuters

QUEENSLAND/AUSTRALIA V australských věznicích dochází ve velkém ke konverzi k islámu. Odborníci tvrdí, že nová víra dává vězňům naději a cestu k osobnímu restartu, avšak pokud jsou podmínky ve věznicích příliš přísné, je zde riziko radikalizace. Australská vláda tento problém řeší izolací odsouzených.

Vězeňští pracovníci se obecně shodují, že konverze k islámu jsou dnes v australských věznicích samozřejmostí. Dodávají, že riziko radikalizace nehrozí, avšak odborníci tvrdí opak, uvedl deník The Guardian

Podle Michaela Kennedyho, odborníka na Islám, dochází ke konverzi zločinců z důvodu vyrovnání se se svou vlastní minulostí. Také si myslí, že je to nejlepší způsob, jak se po návratu do reálného života vyhnout drogám a návratu ke zločinu. „Vězni jsou ve věznicích izolovaní od okolního světa, svých přátel a rodin, je proto pochopitelné, že se snaží v něco věřit,“ dodal Kennedy. 

Relevantní statistiky o konverzi k islámu jsou z roku 2013, kdy ze všech australských vězňů, bylo pouze 10 procent muslimského vyznání. Avšak v posledních pěti letech se trend islámu razantně zvýšil. Řada expertů tvrdí, že počet muslimských vězňů se k roku 2017 vyšplhal na 40 procent.

Robbie Maestracci, pracovník pro islámskou komunitu v Queenslandu ,potvrzuje, že vězňů, kteří se hlásí k islámu přibývá. „Neustále se dozvídáme o nových lidech, kteří se k nám chtějí přidat. Každý týden na našem seznamu jsou dvě nová jména,“ uvedl Maestracci. 

Rozdělený národ

„Čím tvrdší podmínky ve věznicích jsou, tím je větší šance k radikalizaci“

V Austrálii na téma konverze vězňů proběhlo za posledních deset let mnoho studií, avšak dokončený byl pouze průzkum Clarka Jonese, který se snažil pochopit, jak prostředí věznic souvisí s konverzí. Došel k závěru, že přísný režim věznic a tvrdé tresty zločince ovlivňují nejvíce. „Čím tvrdší podmínky ve věznicích jsou, tím je větší šance k radikalizaci,“ uvedl Jones pro deník The Guardian. 

Australská vláda investovala za poslední tři roky 47 milionu dolarů na program proti radikalizaci. Program spočívá v tom, že věznice segregují vězně, kteří mají tendenci k radikalizaci a následně je izoluje okolí, což je ale podle odborníků nebezpečné, jelikož přesně v tento moment jsou lidé nejvíce nakloněni k radikalismu. „Právě tento program je důvod radikalizace ve věznicích,“ řekl Jones. V roce 2018 vláda připravuje další programy, které by měly být efektivnější a hodlá do nich investovat dalších 20 milionů dolarů.

Lidovky.cz

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.