22. ledna 2016 7:57, aktualizováno  8:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Egejském moři se utopilo 44 migrantů. Až stovka je nezvěstná

Loď s uprchlíky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď s uprchlíky (ilustrační foto) |

ATÉNY Nejméně 44 migrantů, včetně šesti dětí, se v noci na pátek utopilo Egejském moři při ztroskotání tří plavidel, uvedla agentura AFP. Dalších 70 až 100 lidí se pohřešuje.

K prvnímu neštěstí došlo hodinu a půl po půlnoci. Z lodi, která narazila na útes, se 48 osobám podařilo ve zdraví dostat na ostrov Farmakonisi, ale přinejmenším sedm lidí přišlo o život. Záchranáři objevili těla šesti dětí a jedné ženy.

O několik hodin později se u ostrova Kalolimnos převrhla další loď a doposud byla nalezena těla osmi obětí. Neštěstí přežilo celkem 26 lidí, ale podle výpovědi zachráněných byly na palubě při plavbě z Turecka desítky dalších běženců.

Nejméně 12 migrantů, včetně dětí, zahynulo ve čtvrtek při podobném neštěstí na cestě z Turecka k řeckým ostrovům. Turecké pobřežní stráži se podařilo zachránit 28 lidí.

Stovky až tisíce běženců se v těchto dnech dál pokoušejí dostat na vratkých člunech z Turecka do Evropy. Zaměstnávají přitom příslušníky řeckých a tureckých námořních hlídek, kteří jich denně zachraňují desítky až stovky.

ČTK