Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

V Guineji se asi uskutečnil vojenský převrat

Svět

  14:56
KONAKRY - V Guineji se dnes zřejmě uskutečnil vojenský převrat. Skupina důstojníků guinejské armády dnes ve státním rozhlase oznámila "rozpuštění" vlády a všech státních institucí a pozastavení ústavy. Učinila tak pouhých několik hodin poté, co bylo oznámeno úmrtí autoritářského prezidenta Lansana Contého, který byl v této západoafrické zemi u moci od roku 1984.

Lansana Conté foto: AFP

Zprávy o převratu ale záhy popřel předseda vlády, podle něhož kabinet "pokračuje v práci". Zpravodaj agentury AP informuje, že k prezidentskému komplexu v Konakry směřují tanky a vojáci.

Kapitán guinejské armády Moussa Dadis Camara v rozhlasové stanici Radio Conakry oznámil, že "ode dneška je pozastavena platnost ústavy a je zastavena i jakákoli politická a odborářská činnost". Dodal, že "vláda i všechny republikové instituce byly rozpuštěny" a že byl ustaven "poradní výbor tvořený civilními osobami a vojáky".

Nejmenovaný armádní zdroj, který cituje AP, ujistil, že v zemi budou brzy zorganizovány volby, bližší upřesnění ale neposkytl. "Republikové instituce se zejména proslavily svou neschopností, pokud jde o řešení krizových situací", kterými země prochází, prohlásil Dadis Camara. Zdůraznil, že obyvatelstvo prožívá "hlubokou beznaděj" a že je nezbytná hospodářská "náprava" země včetně rozhodného boje proti korupci.

Dadis Camara, který byl podle agentury AFP dosud šéfem armádního zásobování pohonnými hmotami, rovněž zdůraznil, že Guinea oslavila nedávné 50. výročí nezávislosti jako "jedna z nejchudších zemí planety. A přitom by mohla díky svému obrovskému přírodnímu bohatství dobře prosperovat - dějiny a lidé ale rozhodli jinak".

Poukázal také na zneužívání veřejných prostředků, všeobecnou korupci, beztrestnost vlády a anarchii státního aparátu, které uvrhly Guineu do "katastrofální hospodářské situace, mimořádně dramatické pro většinu obyvatel". Podle Dadise Camary nesou za tento stav odpovědnost členové současné vlády a také státní instituce.

Premiér Ahmed Tidiane Souaré v rozhlase bez dalšího upřesnění ujistil, že činnost jeho vlády normálně pokračuje. Podle předsedy parlamentu Aboubacara Somparého "pokus o převrat se uskutečnil", ale vzbouřenci mají jen podporu malé vojenské skupiny. "Nemyslím, že je za tím celá armáda... jde jen o malou skupinu," řekl v rozhovoru pro francouzskou televizní stanici France 24.

Prezident Lansana Conté zemřel v pondělí po dlouhé nemoci, jeho skon v noci na dnešek oznámil předseda Národního shromáždění Somparé, který současně vyhlásil 40denní státní smutek. V televizním vysílání ho provázeli guinejský premiér Souaré, generál Diarra Camara a další státní představitelé.

Armádní velitel Diarra Camara současně nařídil jednotkám, aby střežily strategická místa a státní hranice. V zemi se za poslední dva roky konalo několik násilných protestů proti vládě prezidenta Contého.

Evropská unie reagovala na zprávy o vojenském převratu v Guineji výzvou k respektování všech ústavních pořádků. Africká unie, která sdružuje 53 zemí Afriky, v prohlášení uvedla, že situaci v zemi sleduje s velkým znepokojením. "Vyzýváme všechny politické síly v Guineji a další státní instituce, zejména ozbrojené síly, aby zajistily ústavní přechod, a to v klidu a ve shodě a za plného respektování demokracie," prohlásil za mírovou a bezpečnostní radu AU její předseda Ramtane Lamamra.

Generálmajor Conté se chopil po ozbrojeném převratu prezidentského úřadu v dubnu 1984, po smrti prvního guinejského prezidenta Ahmeda Sékou Tourého.

Autoři: ,