Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

V Harlemu věří „svému Obamovi“

Svět

  9:11
NEW YORK - Afroameričané jsou z potenciálního prvního „černého prezidenta“ USA Baracka Obamy nadšení. Byť většina z nich ještě před několika dny nevěřila, že by opravdu mohl volby vyhrát.

Pokud Barack Obama zvládne primárky v New Hampshire, mohl by mít vykročeno k přímému klání o Bílý dům. foto: ČTK

Michael Wellin se pohupuje do rytmu hiphopu, který duní z jeho pomalované dodávky. Jak říká, propaguje tu své „černošské“ rádio. Kolemjdoucím rozdává letáky a vypálená cédéčka. Nejvíc pokřikuje na ženy a dívky, vtipkuje s nimi, svádí je, chválí jejich postavy. Tohle je pověstná newyorská čtvrť Harlem, přímo její srdce.

Wellin si totiž k propagaci rádia vybral křižovatku 125. ulice, kde stojí proslulé divadlo Apollo, a bulváru Malcoma X. Tento 25letý černoch by klidně mohl patřit do jednoho z četných zdejších pouličních gangů. Ale tento dojem se hned vzápětí rozplyne: Wellin si některé své potencionální posluchače u dodávky polepené logy rádia fotografuje. Jedna mladá černoška mu přitom neopomine říci, aby byl na snímku vidět Obama, jehož podobiznu má na odznaku připíchnutém na límci kabátu.

Wellin se usměje a začne se o prezidentském kandidátovi Baracku Obamovi, který by se mohl stát prvním afroamerickým prezidentem v historii USA, náruživě bavit. „Obama mě fascinuje, může Ameriku úplně změnit,“ říká a mnohem víc než člena gangu v tuto chvíli připomíná zapáleného univerzitního aktivistu.

Podle Wellina může Obama zatočit s lobbisty ve Washingtonu, pomoci střední a nižší třídě tím, že vytvoří dostatek pracovních míst, a sjednotit zemi. „A jak říkal doktor King, Amerika může být skutečným morálním vůdcem světa,“ dodává Wellin pyšně s odkazem na černošského bojovníka za rovnoprávnost ze 60. let Martina Luthera Kinga.

Brzy se do debaty zapojí i další lidé z ulice. Diví se především tomu, že Barack Obama zvítězil v „bílé“ Iowě. „Tam snad ani žádný černoch nikdy nebyl,“ vtipkuje Wellin. „To jo, snad jenom naši předci jako otroci,“ přisazuje si další černoch zhruba stejného věku.

Harlem úspěchem Baracka Obamy viditelně žije. Jeho podobizna se tu objevuje na plakátech, letácích či graffiti hned vedle výše zmíněných Luthera Kinga a Malcoma X. Vedle divadla Apollo sbírají dobrovolníci z Obamovy kampaně podpisy. Zajímavé je, že v žádné jiné části New Yorku se nic podobného zatím neděje, ostatně primárky se tu mají konat až na začátku února.

„Lidé jsou vzrušení, plní naděje,“ říká Jennifer, která kolemjdoucí vyzývá k registraci. Tvrdí, že denně připojí svůj podpis k Obamově kampani desítky lidí.

Velká část obyvatel Harlemu si přesto udržuje odstup a zdrženlivost. Starší Afroameričan, který naproti Apollu prodává černobílé fotografie celebrit (drtivá většina je tmavé pleti, v katalogu lze najít Martina Luthera Kinga, Nelsona Mandelu, Jamese Browna, Milese Davise či Morgana Freemana), nemá ani jeden snímek Baracka Obamy. „Mám tu jenom legendy, A Obama legendou zatím není, kámo,“ prohlašuje.

Podle mnohých to bude mít Obama těžké už v New Hampshire, kde jsou primárky na pořadu již dnes. „Tvrdý to bude na Středozápadě, kde jsou lidi hodně konzervativní a rasistický,“ říká padesátník, který se představuje jako Lincoln. V klobouku a kožichu působí jako starý bluesový kytarista. I jemu ale historické vítězství Baracka Obamy dodává optimismu. „Jih bude ale podle mýho jeho.“

A jaký výsledek může Obama očekávat v Harlemu? „Tady může získat tolik hlasů jako nějaký diktátor,“ odpoví okamžitě Lincoln.
Je těžké odhadnout, jakou podporu má Barack Obama mezi Afroameričany po celých Spojených státech. Několik významných organizací Afroameričanů ostatně podpořilo Hillary Clintonovou.

List The New York Times po Obamově triumfu v Iowě napsal, že Obama může čekat vysokou, nikoli však „kolosální“ podporu. Ve své obsáhlé reportáži z předměstí Detroitu, Chicaga, Houstonu či Birminghamu, kde je většina obyvatel tmavé pleti, deník zaznamenal silné emoce od radosti, obdivu až po vděčnost a naději.

Mnozí dotázaní dávali najevo úžas nad tím, že mohou být svědky toho, že se prezidentem USA možná stane Afroameričan. Kde se najednou vzala taková míra podpory? Mnozí komentátoři se domnívají, že černošská komunita prostě nevěřila, že by mohl být Barack Obama volitelný. Jiní vyzdvihují jeho řečnické umění doprovázené podmanivými gesty a schopností vyvolat dojem, že skutečně přináší změnu.

„Důvod, proč se mu tak daří, je v tom, že Američané touží po inspirativním vůdci,“ řekl pro list The New York Post například Dennis Becker, který pomáhal s projevy bratrům Kennedyovým.
Může se stát legendou Becker dokonce Obamu přirovnává k J. F. Kennedymu, dnes jednomu z nejpopulárnějších prezidentů v historii USA.

Patricia Frippová, expertka na mluvený projev, na druhé straně vyzdvihuje rytmus a poselství Obamových proslovů. „Obama zní mnohem vstřícněji a přesvědčivěji než ostatní kandidáti,“ říká.
Jak na tom Obama skutečně je, ukáže dnešní hlasování v New Hampshire. I tam se už ale mluví o „obamanii“. V Harlemu má Barack Obama každopádně velmi blízko stát se legendou.

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč