3. října 2018 13:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zmizel při sestupu z osmitisícovky. V Himálaji se pátý den pohřešuje český horolezec

Hora v Himalájích (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hora v Himalájích (ilustrační foto). | foto: Twitter

Káthmándú (Nepál) V Himálaji se pátý den pohřešuje český horolezec. Podle serveru horydoly.cz se jedná o třiačtyřicetiletého Romana Hlávka, který zmizel při sestupu z osmitisícovky Manáslu. Na záchranné akci se podílel i jiný Čech Jan Trávníček, podle něhož jsou Hlávkovy šance na přežití téměř nulové.

Pátrání po českém občanovi v Himálaji potvrdilo ministerstvo zahraničí. „K jeho zmizení došlo pravděpodobně během horolezeckého sestupu. Probíhající záchranné operace jsou však komplikovány velmi nepříznivým počasím. Situaci se nadále věnuje české velvyslanectví v Indii, které je ve spojení jak s místními institucemi, tak s blízkými pohřešovaného,“ uvedlo tiskové oddělení úřadu.

Trávníček se rovněž pokoušel zdolat 8163 metrů vysokou horu Manáslu, ale společně s přítelkyní vrchol nezdolali a vrátili se do základního tábora. Pomáhali organizovat záchrannou akci. „Bohužel výsledek záchranky je špatný. Stále pohřešován někde u vrcholu. Šance na přežití již téměř nulová... Umění otočit se včas patří k tomu nejdůležitějšímu, co nám často na horách zachraňuje život,“ napsal Trávníček na svém facebookovém profilu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz