Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Íránu ji čeká smrt oběšením. Brazilci Íránce nabídli azyl

Svět

  7:00
SAO PAULO/PRAHA - Případ třiačtyřicetileté Íránky Sakíneh Mohammadí Aštianiové obletěl celý svět. V rodné zemi ji nejprve v roce 2006 odsoudili k smrti ukamenováním za cizoložství. Později pod mezinárodním tlakem Írán od nehumánního trestu upustil.

Sakíneh Mohammadí Aštianiová foto: Reprofoto

Předpokládá se však, že matce dvou dětí nadále v Íránu hrozí smrt, pravděpodobně oběšením. Poslední obrat v událostech okolo Aštianiové přišel včera – brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva jí oficiálně nabídl politický azyl.

"Chtěl bych požádat svého přítele Ahmadínežáda a íránskou vládu, aby dovolila Brazílii přijmout tu ženu," citovala brazilského lídra CNN. "Pokud dělá problémy tam, my ji přivítáme tady," prohlásil během mítinku před blížícími se prezidentskými volbami, kam přišel podpořit kandidátku vládní strany.

Čtěte více:


Brazílie dlouhodobě pracuje na přátelských vztazích s Íránem. Letos na jaře se ještě společně s Tureckem snažila najít východisko z krize mezi Západem a Teheránem kvůli íránskému jadernému programu.

Za její záchranu bojuje i Robert Redford
Aštianiová nadále setrvává ve vězení v íránském Tabrízu. Jeden trest už si odpykala – 99 ran bičem za nezákonný vztah s mužem. Jenže soud její případ znovu otevřel kvůli podezření, že zabila svého manžela. Nakonec byla odsouzena k smrti za cizoložství. Žádost, aby byla ušetřena popravy již Íránu adresovaly Spojené státy, Evropská unie a řada světových organizací na ochranu lidských práv. Ke kampani na její záchranu se podle agentury AP připojila i řada celebrit. Mezi jinými herci Robert Redford, Emma Thompsonová a Colin Firth.

O zmedializování celého případu se zasloužil zejména právník Aštianiové Muhammad Mustafej. Ten je ale již od minulého víkendu nezvěstný. Podle některých zdrojů se skrývá poté, co ho íránské úřady vyslýchaly a následně na něj uvalily zatykač. Jako rukojmí teď drží ve vězení jeho manželku a švagra.

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat